SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Advocaat’ın işi çok

29 Ağustos 2016

Mehmet Topal'ın cezalı olması ve Salih Uçan'ın hafif sakatlığı neticesinde ilk 11'e girememesi üzerine, Josef de Souza da olmayınca Advocaat savunmanın önünde Neustadter'e görev vermeyi tercih etti. Alper'i ortaya çeken Hollandalı teknik adam kanatlarda Stoch ve Volkan Şen'i denedi. Ancak en ilginç tercihi ileride yine Emenike'yi kullanmasıydı. Hâlbuki bir önceki maçta da belirtmiştik, Fenerbahçe çok adamla rakip sahaya yerleştiğinde doğru forvet tercihi Emenike olmaz. Nijeryalı golcü dar alanda oynayabilecek beceriye sahip değil. Nitekim sahada kaldığı 65 dakika içinde katkısı olmadı.

Maça gelirsek her yönüyle ilginç bir karşılaşma oldu. İlk yarı sonunda sadece skora bakıp 2-2'yi görenler çok heyecanlı, temposu yüksek bir mücadele olduğunu düşünebilirdi. Hâlbuki goller dışında doğru dürüst pozisyon olmadı, her iki takımın duran top savunmasında yaptığı çok ciddi hatalar dikkat çekti. Fenerbahçe açısından defanstaki zaaf dikkat çekici. Sarı lacivertlilerin geçen yıl en az sorun yaşadığı bölge savunmasıydı. Değişen oyun sistemiyle bunu açıklamak zor. Takımın tamamında bir dağınıklık, organizasyon eksikliği gözlemlemek mümkün.

Şu net gözüktü ki, teknik direktör değişikliğinin getireceği motivasyon veya 1-2 taktik değişikliğiyle sorunların üstesinden gelinemiyor. Advocaat henüz oyuncularını tam tanımıyor, kimden ne kadar verim alacağını bilmiyor. Daha işi çok, ciddi bir mesai harcaması gerekiyor. Transfer döneminin son günlerinde gelecek yeni isimler ve milli takım arası sezonun geri kalanındaki gidişatı belirleyecek.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek