SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Atatürk’ü gören rota değiştiriyor

Bodrumlular, tekneye yaklaşıp ellerindeki SÖZCÜ gazetelerini gösteriyor. Sunshine’ı yüzdüren takım, Atatürk’ün dediği gibi; zeki, çevik ve ahlaklı...

Güncellenme: 12:08, 27/08/2016
Atatürk’ü gören rota değiştiriyor

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından bu yıl ikincisi Bodrum'da düzenlenen ve ‘Mustafa V. Koç' adı verilen Türkiye Yat Şampiyonası'nda boy gösteren teknelerden biri Sunshine'dı. SÖZCÜ'nün sponsorluğunda yarışan, Atatürk balonu ile organizasyonun en çok ilgi çeken teknesinin ekibi ile Bodrum'da bir araya geldik… Kaptan ve Skipper Mustafa Duman, Cenova Gül Özdemir ve Melda Özer Urhan, Başüstü Aslıhan Tüzün ve Hakan Urhan sorularımızı yanıtladı:

Yelkencilik, bir takım oyunu. Ekibi seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

M.D: Daha önce tekne bilgisi olan ve çok hızlı karar verebilen insanlardan seçiyoruz. Bazen bazı arkadaşlarımız hiç yelkencilik yapmamış olabiliyor fakat onları da ona göre sınıflandırıyoruz. Takımda ilk özellik, takım ruhunu ön planda tutmak ve uyumlu olmak.

Atatürk'ün gölgesinde yarışmak nasıl bir duygu?

M.D: SÖZCÜ'nün çizgisiyle bizim çizgimiz açtığımız balonda buluştu. İlk önce Atatürk'ün gözlerini, o mavi bakışlarını yelkene yansıtmak istedik ama yelkenin formuna göre olmadığı için ham figürü koyduk. İlk çıkış noktamız, SÖZCÜ'nün Atatürkçü, Kemalist ve ulusalcı bir çizgisinin olması. Tüm medyanın ilgisi üzerimizde. Bu işi yaparken ve yansıtırken, her kesime yansıtmış olduk. Bodrum'un her tarafından fotoğraf çekiyor insanlar. Bodrumlu balıkçılar, rotalarını değiştirip tekneleriyle yanımıza gelip bize ellerindeki SÖZCÜ gazetelerini gösterdiler. “Sizinleyiz, destekliyoruz” dediler. Marinada çalışanlar da “Siz denize doğru çıkarken biz çok gururlanıyoruz” diyorlar. Verdiğimiz mesaj hem Bodrum'da, hem Türkiye genelinde hem de yelken camiasında müthiş ses getirdi.

G.Ö: Balon basıldığı zaman tüylerimiz diken diken oluyor. Bayrak töreni gibi neredeyse hazır olda basıyoruz yani!

M.Ö.U: Yabancılar, ne olduğunu anlamayanlar bile teknenin fotoğrafını çekiyor.

A.T: Teknik olarak balonun suya düşürülmemesi gerekir zaten. Üzerinde Atatürk olduğu için hiç düşmemesi gerekiyor. O yüzden ekstra bir güçle basıp çekiyoruz.

H.U: Atatürk'ün “Ben sporcunun zeki çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim” diye bir sözü var. Yelken sporu yapıyorsanız zeki, çevik ve ahlaklı olmanız lazım. Biz diğer takımlara dereceye girsek de girmesek de çok net bir şekilde şu mesajı veriyoruz: Sportmenlik her şeyin önünde. Çok kez bizi protesto edenler ve bize karşı işlenen suçlar olduğu halde, biz hiç protesto vermedik. Bu yüzden, Atatürk'ün gölgesinde yarışırken, iki-üç kat dikkat ediyoruz.

M.Ö.U: Yarışlarda her türlü küfür vb. varken, bu tekne her zaman dirayetini koruyor. Diğer yarışçıların tepkileri nasıl?

M.D: Bütün gözler üzerimizde. Hepsi gelip tebrik ediyor. Şapka, tişört isteyen var.

H.U: Pozitif ayrımcılık yapılıyor aslında bize! (Herkes gülüyor)

M.Ö.U: Görüldüğümüzde alkışlanıyoruz. Facebook ve Instagram'da çok sayıda takipçimiz var. Daha iddialı olmak gibi bir hedefiniz var mı?

M.D: Bunun için bir altyapıya sahip olmak gerekiyor. Profesyonel sporcu olmak gibi. Hepimizin işi var. Bu bizim gerçek işimiz olmadığı için olimpik seviyelerde yarışlara katılmamız zor. Yarıştığımız teknelerde sadece bu işi yapan, bu işten maaş alan profesyoneller var.

İSTEYEN HERKES YELKENCİ OLABİLİR

M.D: Yelkencilik; doğada yapılan, rüzgâr, insan ve teknenin birleşmesinden oluşan bir spor. Arzu eden herkes bu işi yapabilir. Bunun için istek, tekne ve pruvanızın net olması lazım. Ama öncelikle güvenlik ve disiplinli çalışma şart. Önce can, sonra teknenin emniyeti. 4, 8, 12 aylık eğitim veren yelken kulüpleri var. Eğitimden sonra Ulaştırma Bakanlığı sertifikalandırıyor.

H.U: Rüzgârla savaşamazsınız, dost olursunuz. Dost olduğunuz sürece iyi bir yelkenci olursunuz. 7 aydır bu teknedeyim. Çok şey öğrendim.