SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Transfer şart

26 Ağustos 2016

DICK Advocaat elindeki kadroya yeni bir oyun anlayışı adapte etmeye çalışıyor. Böyle bir dönemde Grasshoppers eşleşmesi iyi denk geldi. İlk maçta aldığı 3-0'lık mağlubiyetten sonra umudu kesen rakip takım, rövanşa yedek ağırlıklı kadroyla çıkmıştı. Tribünlerin de yüzde 90'ı Fenerbahçeli taraftarlar tarafından doldurulunca adeta bir hazırlık maçı havası oluştu.

Buna karşın sergilenen performansın ümit verici olduğunu söylemek zor. Hollandalı teknik adam hücumda istediğini mevcut kadroyla alamayacak gibi gözüküyor. Aslında kafasındaki sistem basit. Topa sahip olunduğunda kanatlar ileriye çıkıyor ve 8 oyuncu rakip sahaya yerleşiyor. Pozisyona girmek için kabaca 2 yol var: Kanatlardan yapılan ortalar ve kısa paslarla ceza sahasına girmek. Hasan Ali ve van der Wiel henüz yetersiz de olsa bir nebze olsun kendilerinden bekleneni yaptılar. Sıkıntı ortada. Mehmet Topal'ın görevi daha defansif. Burada asıl yük Salih ve Ozan'da. Ancak her ikisi de yetersiz kalıyor. Ara pası, verkaç, adam eksiltme gibi varyasyonları yapamadılar. Alper ve Stoch hatta van Persie bu yüzden sık sık geriye gelmek zorunda kaldı. O zaman da temsilcimiz hep dar alanda sıkıştı.

Görüntü o ki Fenerbahçe'nin mutlak suretle orta sahada transfere ihtiyacı var. Klasik 10 numara değil ama oyunu 2 yönlü oynayabilen yetenekli bir oyuncunun varlığı daha olumlu bir görüntü çıkmasını sağlayabilir. Basına yansıyan haberlerden anlaşılan Advocaat da aynı tespiti yaptı ve transfer dönemi bitene kadar sarı-lacivertliler bir isim daha kadrosuna katacak gibi gözüküyor.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek