SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Eksiklere rağmen

26 Ağustos 2016

Fenerbahçe, Dick Advocaat ile birlikte önemli bir değişimin startını vermiş durumda. İmza attığı gün daha çok hücumu düşünen bir takım olacaklarının sözünü veren Hollandalı teknik adam, geçen sezon Pereira'nın bıraktığı savunma takımının izlerini silmeye çalışıyor. Hücum hattının sağ kanadı ve orta sahada 8 numara diye tabir edilen oyunun iki yönünü oynayabilecek bir futbolcunun eksiğine rağmen sarı-lacivertliler Advocaat'ın mantığını kapmış gibi görünüyor.

Grasshoppers deplasmanında takımın sergilediği futbol çok pozitif değildi ancak oyunun son bölümünde, özellikle de Salih'in çıkıp Alper'in orta sahaya geçmesinin ardından takımın üretkenliğinden bahsetmek gerek. 38. dakikada kadar pozisyon bile üretemeyen sarı-lacivertliler, ilk maçta aldığı 3-0'lık galibiyetin verdiği rahatlıkla oynadı. İlk maçtaki iştah ve üretkenlikten söz edemesek de Fenerbahçe rakibine 180 dakikada net pozisyon vermedi. Volkan Demirel, dünkü maçı da terlemeden bitirdi.

Ancak takımın önemli sorunları var. Hazırlık döneminin kötü geçirilmesi, takımın iyi çalıştırılmaması nedeniyle futbolcular güçsüz. İkili mücadelelerde ayakta kalmakta zorlanıyorlar. Van Persie, eski gücünden ve formundan çok uzak. Bu, şutlarında, koşularında, ikili mücadelerinde ranatlıkla görülüyor.

Skrtel-Kjaer ikilisi bu sezon adından çok bahsettirir. Birbirlerine alıştıklarında sarı-lacevirtliler taş gibi iki stopere sahip olur. Stoch, savunma zaafına rağmen hücumdaki temposu ve attığı goldeki koşusuyla Avdocaat'ın gözüne girmiştir sanırım.

Hollandalı hocanın işi zor. Takımı hem kondisyon hem de sistem anlamında lige hazırlaması gerekiyor. Bu da öyle 3-5 idmanla olacak iş değil. Ancak milli maç arasının ardından Fenerbahçe'nin futbol adına çok daha iyi işler yapacağını tahmin ediyorum.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek