SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yazarımız Ilgaz Çınar, transferde önemli isimleri kadrosuna katan Galatasaray'ın yeni oyun sistemi ve Selçuk İnan’ın takımdaki yeri ile ilgili önemli tespitler yaptı:

“Galatasaray'ın son transferi Josue'nin yeni takımında hangi bölgede oynayacağı veya rotasyon oyuncusu olup olmayacağı hakkında fikir beyan edebilmek adına, performans haritasını Türk futbolseverleri için 3'e ayırabiliriz.”

İLGİLİ HABERSonuna kadar Lassana Diarra...Sonuna kadar Lassana Diarra…

BURSA'DA PARLAK BİR DÖNEM

İlk Bursaspor döneminde Volkan Şen, Bakambu, Fernandao forvet hattının pas bağlantısı olan Josue aynı zamanda Belluschi ve Ozan Tufan'ın mükemmel orta saha katkısı ile belki de kariyerinin en gösterişli performansını sahnelemişti. 2. Sezonunda ise Bursaspor'da orta saha ve forvet hattı değişmişti. Oyunda tempo yapamayan değişken ikililerle oynadığı gibi, skordan uzak kanat oyuncuları ile pas trafiğini yönetmekte de zorluklar yaşamıştı. 2015-2016 sezonunun 2. yarısında gittiği Braga'da ise Josue Avrupa futbolunun tekrar döndüğü ‘eski moda 4-4-2' formasyonunun sağ ön oyuncusu olarak rol almaya başladı ve bu görevinde de başarılı bir performans ortaya koydu.

İLGİLİ HABEREren Derdiyok`un yanına NiasseEren Derdiyok`un yanına Niasse

GÜNEŞ'İ ÖRNEK ALMALI

Galatasaray'da Riekerink'in 4-3-3 görünümlü başarısız 4-2- 3-1 formasyonunda kanat oyuncusu olarak düşünülür ise sıkıntı yaşayabilir zira ilk Bursaspor döneminde Şenol Güneş kendisini Beşiktaş deplasmanında Volkan Şen'in yokluğunda sağ ön oyuncusu olarak oynatmış ve verim alamamıştı. Riekerink mevcut kadroda Selçuk-Tolga ve Wesley orta sahasının sağında yer verirse, Josue aynı verimsizliği yaşayabilir zira Galatasaray orta sahası tempo yapmakta şimdilik oldukça sıkıntılı. Karabükspor maçının 2. yarısında dönülen 4-4-2 formasyonunu bize ışık tutabilir zira bu, Josue'nin Braga'dan aşina olduğu kurguya yakın bir kurgu. Bir ihtimal daha var, o da Selçuk'un formasına talip olup Riekerink'i esnek teknik direktörlük yapmaya zorlamak ki Galatasaray'ın şu an en çok ihtiyaç duyduğu olgu da bu.”