SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İnsanlık, genetik müdahaleyle, gelecekte Bolt ve Phelps’ten çok daha hızlı olabilecek mi?

Rio 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları'nda dünyanın en hızlı ve en güçlü insanlarının fiziksel durumu insanın neleri başarabileceğini bir kez daha gösterdi.

Güncellenme: 18:25, 23/08/2016
İnsanlık, genetik müdahaleyle, gelecekte Bolt ve Phelps’ten çok daha hızlı olabilecek mi?

Michigan State Üniversitesi’nde fizikçi olan ve genetik araştırmalar konusunda danışmanlık yapan Stephen Hsu’ya göre ise henüz insanlığın gösterdiği performansta zirveye yakın bile değiliz. Hsu, aynı zamanda BGI Bilişsel Genomik Laboratuvarı’nda obezite riski, zeka ve boy gibi karmaşık nitelikteki kişisel özelliklerin genetik kodlarını kırmaya çalışan bir araştırma grubunun üyesi.

Business Insider’da yer alan makaleye göre, Hsu’nun Nautilus’taki yazısında Usain Bolt gibi günümüzün sıra dışı atletlerin özgün adaptasyonları onları rekabetten de uzaklaştırdığını öne sürüyor. Eğitim, beslenme ve ekipman elbette büyük bir fark yaratılabilir ancak bilim insanları Bolt tipi üst düzey sprinterların(kısa mesafe koşucusu) fiziksel karakteristiği hakkındaki fikirlerimizi değiştirdiğini belirtiyorlar.

“Bütün rekabetçi atletizm girişimleri, aslında, genetik aykırılıklar için bir arama algoritmasıdır, fakat yüz yıldan daha az bir süre var olmasına rağmen, verimli olamamıştır.” diye yazan Hsu şöyle devam ediyor: “Bu, atletizm programları için en iyi bireyleri bulmak ve rastgele kombinasyonlarla türevlerini üretmek için pasifçe bekleyen bir yaklaşımdı.”

Hsu, kısa bir zaman diliminde, çocuklarımız için seçeceğimiz genetik türevlerle, geleceğe öncülük edebileceğimiz bir aşamaya geldiğimizi düşünüyor: “Kısa bir süre sonra, DNA’mızı değiştirerek en uygun türevlerimizi elde etmeye başlayabiliriz. Teoride genetik aykırılıklar için arama algoritması yaparak daha verimli olunabilir ve bu sadece aykırı değerler bulmanıza olanak tanımaz, onları yaratmaya da olanak tanır.”

Neleri Değiştirebiliriz?

Zeka veya atletik yetenek gibi kişisel özellikler için, fark yaratmak adına, muhtemelen binlerce genetik türev bulunmaktadır. Birçok vaka incelemesiyle görüldü ki, bahsi geçen kişisel özelliklerle etkileşim halinde olan genlerin sayısını öğreniyoruz, fakat halen bilmediğimiz sayısız veri bulunmaktadır.

Yine de elimizde, belirlediğimiz basit varyasyonlara dair bilgiler bulunmaktadır. Birkaç kişisel özelliğe ilişkin genetik kod, bizi gerçek yaşamın süper kahramanlarını oluşturmaya yaklaştırabilir: İnanılmaz güçlü kemikler, hastalıklara direnç, güçlü kaslar…

Diğer yandan, Bolt gibi kısa mesafe koşucuları için gerekli olan hızlı kasılan kas liflerine dair bazı veriler elde edildi. Birçok araştırmacı, DNA’daki fonksiyonları belirlemek için, “arama ve yerleştirme” teknolojisi olarak adlandırılan CRISPR(en son gen düzenleme teknolojisi) kullanılarak bu özelliklere sahip insanlarda ve belki de insan embriyosunda uygulamanın çok uzun bir süre almayacağını düşünüyor.

Hsu’nin daha önce de belirttiği açıklamalarına göre, IVF için embriyo seçilirken, şu an teknisyenlerin ve doktorların belirli bir embriyo seçme becerisine ulaşmasına rağmen, çok daha dikkatli bir seçimle, yakın gelecekte büyük bir sıçrama yaratacak yıldız sporculara kavuşabiliriz.

bobobob

ÇALIŞACAK MI?

Şimdilik, genetik manipülasyonların, atletler için iyi olup olmayacağı hakkında bir bilgimiz yok. Rasyonel düşünüldüğünde, kabul etmeliyiz ki, performans arttırmak için “gen dopinginin ” resmi yetkililer tarafından endişe edilen bir durum olduğunu biliyoruz. Ama “Usain Bolt ve Michael Phelps gibi günümüz sporcularının “genetik aykırılık” barındıran özelliklerine ne kadar yaklaşılabilir?” sorusu halen merak edilen bir soru olma özelliğini koruyor.

Mayo Clinic araştırmacısı, fitness ve insan performansı üzerinde dünyanın en iyi uzmanlarından biri olan Dr. Michael Joyner, sporcuların gerçekten çok daha fazla sayıda rekor kırabileceğini ve performanslarını arttırabileceğini söylüyor. Ancak bu başarılar, daha iyi bir teknolojiyle sahip olarak, aslında büyük ölçüde nasıl antreman yapacağımızı ve daha verimli şekilde nasıl rekabet edeceğimizi de gösterecek.

David Epstein’ın TED’de yaptığı konuşma atlet performanslarının geleceği konusunda size yardımcı olacaktır.

ÇEVİRİ: Reha BAŞOĞUL

Yayınlanma Tarihi:16:42,