SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hayat kurtarınca fair play’e aday gösterildi

Geçen sezon kendilerine tepki gösteren Fatih Karagümrüklü bir taraftarın hayatını kurtaran Amed Sportif Faaliyetler’in takım doktoru Hakan Tekin, fair play’e aday gösterildi.

Güncellenme: 16:56, 23/08/2016
Hayat kurtarınca fair play’e aday gösterildi

Geçen sezon İstanbul'da oynanan Spor Toto 2. Lig Beyaz Grup maçında Amed Sportif Faaliyetler, Fatih Karagümrük karşı karşıya gelmişti. 1-1 berabere sonuçlan maçın ardından bir grup taraftar Amed Sportif Faaliyetler’in bulunduğu yöne doğru tepki gösterdi. Tepki gösteren taraftarlar arasında yer alan bir kişi, fenalaşarak yere yığıldı. Ambulans daha önce başka bir taraftarı hastaneye götürdüğü için Fatih Karagümrük taraftarları “ambulans” diye bağırdı. Ancak ne doktor ne de ambulans fenalaşarak yere yığılan taraftara müdahale edebildi.

Maçta görevli polislerin ve Futbol Federasyonu temsilcilerinin “Doktor yok mu?” çağrısının üzerine Amed Sportif Faaliyetler'in kulüp doktoru Hakan Tekin, Fatih Karagümrüklü taraftara müdahale etti. Kalp krizi geçiren ve dilini yuttuğu öğrenilen taraftar, 4 polis tarafından saha içine taşındı ve burada müdahalesine devam edildi. Dr. Hakan Tekin'in yaklaşık 15 dakika devam eden müdahalesinin ardından seyirci kendine geldi ve olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı. Tekin ise, Türkiye Futbol Federasyonu Fair Play ve Etik Kurulu tarafından fair play'e aday gösterildi.

“GÖREVİMİZİ YAPTIK, YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Amed Sportif Faaliyetlerin takım doktoru Hakan Tekin, Türkiye Futbol Federasyonu Fair Play ve Etik Kurulu tarafından fair play'e aday gösterilmesinin gurur verici olduğunu söyledi. Tekin, İstanbul'da yaşanan olayı hiçbir zaman unutmayacağını ve doktorluk mesleğinin gereğini bundan sonra da yerine getireceğini belirtti. Tekin, geçen sezon oynanan maçta Fatih Karagümrüklü bazı taraftarlarının tepkileriyle karşılaştıklarını kaydetti.

Tekin, İstanbul'da yaşanan olayı şöyle anlattı:

“Maçın sonunda gerginlik oldu. Taraftarlar tepki gösterdi. Bizim bulunduğumuz bölgeye yönelik tepkiler arttı. Bu sırada Futbol Federasyonu temsilcileri ile görevli polislerin “Doktor yok mu?” çağrısını duydum. Bu çağrıyı duyar duymaz sesin geldiği yöne gittim. Polislerin yanında yere yığılmış Fatih Karagümrüklü bir taraftarı gördüm. Hemen ona müdahale ettim. Dilini yutan ve kalp krizi geçirdiğini düşündüğüm taraftara gerekli müdahaleleri yapmaya başladım. Önce boğazına kaçan dilini çıkardım. Daha sonra hastanın rahat bir nefes almasını sağladım. Yaklaşık 15 dakika boyunca hastaya müdahale ettim. Hasta kendine geldi ve durumu normalle döndü. Sağlık durumu iyi olan taraftar, daha sonra olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı.”

Doktorluğun kutsal olduğunu ve duygularla hareket edilmediğini vurgulayan Tekin, kendilerine saldırıda bulunan vatandaşlara yardım etmenin görevleri olduğunu ifade etti. Türkiye Futbol Federasyonu Fair Play ve Etik Kurulu tarafından fair play'e aday gösterilmesinin gurur verici olduğunu kaydeden Tekin, “İnşallah bu ödülü alır ve Diyarbakır'a önemli bir sevinç yaşatırım” dedi.