SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yine olmadı

22 Ağustos 2016

Başakşehir henüz maçın başında gol bulunca Fenerbahçe ilk 15 dakikalık bölümde oyuna konsantre olamadı. Dakikalar ilerledikçe Advocaat’ın kafasındaki oyun planı belli olmaya başladı. Grasshoppers maçında Vitor Pereira ile aralarında ciddi bir anlayış farkı olduğunu zaten gözükmüştü. Kanat bekleri ve ön liberolar dahil toplam 6 oyuncunun çakılı oynadığı, çoğu zaman 4-5 kişiyle hücum etmeye çalışan bir takım izlemeye alışmıştık. Bu sefer kaleci hariç neredeyse 10 oyuncunun tamamı hücumun içinde.

Sarı-lacivertliler atağa çıkarken Skrtel ve Neustadter paslaşmaları başlatırken, Mehmet Topal ve Van der Wiel ile HAsan Ali Kaldırım rakip sahada pozisyon aldı. Bu şekilde Fenerbahçe maçın büyük kısmında rakip sahaya yerleşti. Ancak ortalar ve kısa paslarla oynanan bu oyunda doğru forvet tercihi Emenike değil. Nijeryalı oyuncunun dar alanda etkili olabilecek becerisi yok. Van Persie’nin henüz 90 dakikayı kaldıramayacak seviyede olduğunu düşünürsek, her ne kadar formsuz da olsa Fernandao düşünülebilirdi.

Fenerbahçe 2. yarıya aynı tempoda başlayamamıştı ama Emre’nin kırmızı kartı yardımcı oldu. Advocaat, önce Van Persie, sonra da Fernandao ve Stoch’u alarak bütün kozlarını oynadı. Ancak bu sefer de Mehmet Topal’ın kırmızı kart görmesi yeniden sarı-lacivertli ekibin gücünü düşürdü. Van Persie ile yakalanan son şansı da Volkan Babacan müthiş kurtarınca Fenerbahçe bir kez daha Başakşehir’den eli boş döndü.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek