SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Taha Akgül küllerinden doğdu!

2016 Olimpiyat Oyunları’nda tek altınımızı kazandıran Taha Akgül, güreşi bırakma noktasından son beş yılda adım adım zirveye çıktı.

Güncellenme: 09:11, 22/08/2016
Taha Akgül küllerinden doğdu!

Rio Olimpiyatları'nda ülkemize ilk altın madalyayı kazandıran 125 kilo güreşçimiz Taha Akgül, kendisini Türk güreşine armağan eden İzmir'i ve İzmir Büyükşehir Belediyespor'u da gururlandırdı. Sivaslı bir ailenin çocuğu olan ve Sivas Demirspor adına mindere çıkan şampiyon sporcu, 9 Eylül Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü'nü kazanınca 2008'de ailesiyle birlikte İzmir'e geldi.

İLGİLİ HABEROlimpiyat şampiyonu Taha`yı İzmir`den zorla kaçırdılarOlimpiyat şampiyonu Taha`yı İzmir`den zorla kaçırdılar

Minderden bir süre uzaklaşan Taha Akgül, dayısının isteği üzerine 2009'da İzmir Büyükşehir Belediyespor'un güreş takımına girdi. 25 yaşındaki sporcumuz, 2010'da Macaristan'daki Dünya Gençler Şampiyonası'nda gümüş madalyaya uzandı. 2011'de Ankara ASKİ'ye transfer olan milli güreşçi, son 5 yılda 3 Avrupa, 2 dünya şampiyonluğu sığdırdığı kariyerine olimpiyat altınını da ekleyerek ülkemizin gururu oldu.

İLGİLİ HABERTaha Akgül: Madalyamı şehitlerimize adıyorumTaha Akgül: Madalyamı şehitlerimize adıyorum

52 YIL SONRA EN İYİSİ

Türkiye, olimpiyat tarihinde 1964'ten bu yana güreşte en fazla madalyasını Rio'da topladı. 52 yıl önce Tokyo'da düzenlenen olimpiyat oyunlarında güreşte Kazım Ayvaz, İsmail Ogan'la altın, Hüseyin Akbaş, Hasan Güngör, Ahmet Ayık'la gümüş, Hamit Kaplan ile de bronz kazanan Türkiye, Rio'da ise bu dalda beş madalyanın sahibi oldu.

Yayınlanma Tarihi:09:02,