SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sınırlarını sürekli zorlayanlar için

Nike’ın Sınırsız kampanyasının en yeni filmi ‘Sınırsız Azim’ kendi sınırlarını sürekli zorlayan ve sınırsız potansiyellerini kanıtlamaya çalışan sporculara ithaf ediliyor.

Güncellenme: 15:21, 22/08/2016
Sınırlarını sürekli zorlayanlar için

Sıra dışı bir sporcu olan Kyle Maynard ve onun karşısına çıkan tüm zorlukları yenme azmi “Sınırsız Azim” kısa filmiyle anlatılıyor. Protezleri olmadan Kilimanjaro Dağı'na tırmanan ilk her iki ayağı ve kolu ampute dağcı olan Kyle Maynard, kendisini ‘uzmanlaşmama alanında uzmanlaşma' hayat felsefesini benimseyen bir dağcı, yazar, sporcu ve konuşmacı olarak tanımlıyor.

Nadir görülen konjenital ampütasyon hastalığıyla Washington'da doğan Maynard bu önemli ikili mücadeleyi ortaokuldayken yaptı ve sonrasında lisede güreşe geçti. Bir buçuk yıl boyunca üst üste 35 kere kaybettiğini söyleyen Maynard, sonunda olayı çözdüğünü; ancak ustalaştığında bu kez de insanların onunla ilgili adaletsiz bir biçimde avantajlı olduğunu söylediklerini dile getiriyor.

“Bazen farklı bir şekilde bir şeyler yapan, büyük bir başarı kazanan veya benzersiz bir iş çıkaran bir sporcuya baktığımızda sadece kazandığı başarıyı görürüz” diyen Maynard şöyle devam etti: “Başarıya ulaşma yolunda yaşanan sayısız saatlik yenilgiyi görmeyiz. Başarısızlık insanı başarıya hazırlar; çünkü bize neleri değiştirmemiz gerektiğini öğretmiş olur.”

Maynard uluslararası yeterliliğe sahip bir jiu-jitsu dövüşçüsü, rekor kıran halterci ve dağcı olarak aynı kazanana-kadar-dene tavrını “mazeret yok” özdeyişiyle birlikte uyguluyor ve Afrika'nın en uzun zirvesine tırmanmanın fiziksel zorluklarını aşmanın ötesinde kendi aletlerini icat etmek zorunda kalıyor. Şu anda elit ve kişiye özel bir tırmanış sistemi kullanmasına rağmen, Maynard ilk olarak bantlar kullanarak kollarına havlular sarıyordu.

“Eğer bir konuda öncüyseniz önünüzde izlemeniz için hazır bekleyen bir rota yoktur ve nasıl başaracağını kendiniz çözmek zorundasınızdır” diye açıklıyor Maynard ve sözlerine şöyle devam ediyor, “Aklınızı nasıl kullanacağınızı öğrenirsiniz. Bana kötü bir şey olduğunda dağılmadan nasıl üstesinden gelebilirim? Daha büyük zorlukları nasıl aşabilirim? Nasıl uyum sağlayabilirim? Spor dalınızdan öğrendiğiniz dersler hayatınızın her alanında, ilişkilerinizde ve hayallerinizi gerçekleştirme konusunda işinize yarayabilir.”