SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Riekerink transfer ile ilgili konuştu

Galatasaray Teknik Direktörü Jan Olde Riekerink, "Defansif anlamda bizi güçlendirecek isim bakıyoruz. Bazı konuşmalar var, ilerleyen zamanlar neler olacağını gösterecek. Diarra tecrübeli ve takımınızda görmek isteyebileceğiniz bir oyuncu. Topla iyi oynuyor, topu oyuna iyi sokuyor. Sadece Diarra değil, konuştuğumuz başka isimler de var" dedi.

Güncellenme: 16:00, 20/08/2016
Riekerink transfer ile ilgili konuştu

Galatasaray’ın  ligin ilk haftasında oynanayağı Kardemir Karabükspor maçı öncesi Teknik Direktör Jan Olde Riekerink, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Takımdaki arkadaşlık da beni ümitlendiriyor”

İki güzel kamp yaptıklarını dile getiren Hollandalı çalıştırıcı, “Bir takım oluşturuyoruz, bu nedenle kampı önemli geçirmek önemli. Nasıl futbol oynamak istediğimizi takıma aktardık. Takım, bize olumlu cevap verdi. Yapılan transferlerden çok memnunum. Takımdaki arkadaşlık da beni ümitlendiriyor. Hedefimiz seneye Şampiyonlar Ligi’ne gitmek. Bu kulübü öne götürecek bir adım. Bunun yolu şampiyon olmaktan geçiyor. Şampiyon olmak için her maçı kazanmanız gerekiyor, Karabükspor maçıyla birlikte start veriyoruz” dedi.

Josue geliyor, Diarra belirsiz

Transfer çalışmalarında son aşamalara gelinen Josue ve Lassana Diarra ile ilgili açıklamalarda da bulunan Jan Olde Riekerink, Josue için kulüplerin anlaştığını belirterek, “Son detaylardan sonra imzalar atılacaktır. İyi bir oyuncu, orta sahada kalitemizi arttıracak. Sağ tarafta, göbekte oynayabiliyor. Kaliteli oyuncularımız var, Josue de ek katkı olacak. Defansif anlamda bizi güçlendirecek isim bakıyoruz. Bazı konuşmalar var, ilerleyen zamanlar neler olacağını gösterecek. Diarra tecrübeli ve takımınızda görmek isteyebileceğiniz bir oyuncu. Topla iyi oynuyor, topu oyuna iyi sokuyor. Sadece Diarra değil, konuştuğumuz başka isimler de var” ifadelerini kullandı.

“Şampiyonluk için iyi bir takım kurulmalı”

“İkinci forvet transferi istediniz mi?” şeklinde yöneltilen bir soru üzerine yönetimle iyi bir iş birliği içerisinde olduklarını söyleyen Riekerink, “Şampiyonluk için iyi bir takım kurulmalı. Oyuncuları izliyoruz ve bunu yönetime bildiriyoruz. Yönetime teşekkür ederim, çok önemli transferler yapıldı. Ancak şunu unutmamalıyız, kulübün yaşadığı finansal sıkıntı var. Kesinlikle yönetime gidip, ‘Şunu istiyorum, bu gelmeli’ demiyorum. İstediğim futbola uygun oyuncular gelmeli ama bunun şartları var. Yönetimle birlikte güzel şekilde ilerliyoruz” yanıtını verdi.

“Kaliteli hoca”

Fenerbahçe’nin yeni Teknik Direktörü Dick Advocaat ile ilgili görüşleri sorulan Galatasaraylı çalıştırıcı, “Geçen sene Fenerbahçe için iyi geçmedi. Sezon başı da iyi değildi. Yeni teknik direktör geldi ve yeni hoca gelince böyle olur. Önemli olan uzun dönemde neler olacağı. Ama kesinlikle söylemem gereken şey, Dick Advocaat kaliteli bir hoca” dedi.

Serdar Aziz hakkında

Bursaspor’dan transfer edilen Serdar Aziz ile alakalı da konuşan Jan Olde Riekerink, “Türk stoperlerin en iyisi. Takıma uyum sağladı, ondan memnunum. Geçen seneden gelen sakatlığı var. İki kez aynı sakatlığı yaşadığı için kendisine güvenmiyor. Geçen gün kendisiyle konuştum, sağlık ekibiyle yaptığımız plan var, adım adım ilerliyoruz. Manchester maçında oynadı. Antrenman performansının yanı sıra maç performansı da önemli. Kendisine, ilk hafta çok sıkmaması gerektiğini söyledik. Serdar idmanda iyi rekabet etti, iyi çalışıyor ve öğrenmeye açık. Yüzde 80, yüzde 90 hazır ama biraz daha zamana ihtiyacı var” diye konuştu.

Galatasaray’ın sistemi

Sneijder’in orta sahanın ortasında rol üstlendiği ve Riekerink’in sisteminin 4-3-3’e mi döndüğü sorulması üzerine Hollandalı çalıştırıcı, şu yanıtı verdi:

“Odaklandığımız defansif ve ofansif kalitemizi ileri götürmek. Taktikten çok oyuncularımızın bireysel kabiliyetine göre fikrimizi iyi anlatıp geri dönüş almamız gerek. Galatasaray’ın oyun mantalitesiyle benim düşüncem paralel. Galatasaray büyük bir camia ve topun bizde kalması benim oyun düşüncem. Onun dışında bireysel defansı anlatıyoruz, ne zaman nereden duracağız, neler yapacağız. Bazı maçlarda önde basmamız gerekebilir, bazı maçlarda orta sahaya yakın bekleyebiliriz. Yapılacak defansın da şiddetleri var. Benim hedefim defansif ve ofansif olarak kendimizi nasıl geliştirebiliriz.”

“Geçen sene orta saha düzenimiz…”

Riekerink, “Geçen sene sormadığınız soru vardı, şimdi ben anlatıyım. Benim için oyuncuların mevkilerinden çok nerede nasıl daha yararlı oldukları önemli. Geçen sene orta saha düzenimiz buna örnek. Emre Çolak sol ayaklı ama sağda oynuyordu, Selçuk sağ ayaklı ama solda oynuyordu. Wesley sola kaymayı sever, Wesley sola kayarken, Selçuk da çok zeki ve onun arkasını kapatıyordu. Emre’yi sağda kullanıyorduk. Benim görevim, oyuncuların kabiliyetini bilip bunu sisteme yansıtabilmek” açıklamalarında bulundu.

“Altyapıda skor önemli değil”

Galatasaray Teknik Direktörü Jan Olde Riekerink, “Altyapı hocalarıyla konuştum. Bir futbol mentalitesi belirlemeliyiz. Onlara asla skora odaklanmamaları gerektiğini söyledim. Altyapıda skor önemli değil. Alt yapıda en iyi örnek Gökay. Çok yetenekli. Ona sözleşme önerdik, bu tip oyuncuların bireysel yeteneklerini nasıl geliştirebiliriz, buna odaklanmamız gerek. Ajax ile buranın farkı, orada felsefeyi belirleyip her yaş grubuna uyguluyorsunuz. Bu bir senede olmaz ama bunun tohumlarını atıyoruz. Muhammed ve Kerem de yetenekli ama bir üst takımla idmana çıkmak meydan okumaktır. Buna ne kadar cevap verebileceğiniz önemli. Wesley mesela, bir sonraki yaş gruplarında oynadı ve iyi cevap verdi, onun kadar yetenekliler de vardı ama Wesley buna cevap verdi. Başka bir takıma gidip tecrübe kazanabilirler, Muhammed için de bu yapıldı” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yayınlanma Tarihi:15:29,