SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yasmani Copello Escobar, 400 metre engellide bronz madalya kazandı. 24 yaşında Küba Milli Atletizm takımından yetersiz bulunduğu için ayrılmak zorunda kalan Yasmani tam da olimpiyat ruhuna yakışır bir şekilde yılmadan, usanmadan çalışarak atletizm şahikası olimpiyatlara adını yazdırmayı başardı. Madalya sevinci sonrası ilk açıklaması, Bu madalya Küba’nın değil olan Yasmani, Küba’ya küskün olmadığının da ısrarla altını çizdi.

Madalya sevincini özel açıklaması ile paylaşan Yasmani Copello Escobar şunları söyledi:

“O kadar yarışa konsantre olmuştum ki, sonuç tablosunda ismimi görünceye kadar kazandığıma inanmadım. Başım önde mücadeleye o kadar konsantre olmuştum ki, tabelaya bakmayı bile unutmuşum. Sonra kafamı kaldırım ismimi görünce, heyecandan ve sevinçten kalp krizi geçirecektim neredeyse. Bütün hayatım boyunca hayalini kurduğum, bir sporcunun ulaşabileceği en üst nokta olan olimpiyatlarda madalya almak beni çok heyecanlandırdı.”

“İlk önce, geçen seferki röportajımda dediğim gibi artık benim için büyük bir aile olan Türkiye’ye, bana inandıkları ve bana yatırım yaptıkları için teşekkür etmek istiyorum. Bu madalyayı tüm Türkiye’ye ve benden hiçbir zaman umudunu kesmeyen ve beni her koşulda destekleyen Küba’daki anneme de hediye ediyorum. Aslında hala inanamıyorum. Madalyayı boynumda görünceye kadar da inanmayacağım gibi…”

“Her şeyden önce Türkiye’ye, ülkeme teşekkür etmek istiyorum. Milyon kere teşekkür etsem az. Teşekkürlerimi sunmak için bir kitap yazsaydım, sayfaları yetmezdi. Gerçekten bana sunulan fırsat için müteşekkirim. Seni seviyorum Türkiye!”