SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Anlayış farkı

19 Ağustos 2016

İlk maçına çıkan Advocaat'ın daha ofansif oynama düşüncesi sahaya çıkarttığı kadrodan ama en önemlisi futbolculara verdiği rollerden belli oldu. Sarı-lacivertli taraftarların tepkisine neden olan 2 ön liberolu sistemden vazgeçmişti Hollandalı teknik adam. Önceki dönemde çoğu zaman savunmanın önünde sabit durmasına alıştığımız Mehmet Topal sık sık hücumların içinde yer aldı. Hatta zaman zaman Neustadter ve Skrtel bile ileride gözüktü. Aaatif sol kanattan etkili ataklar geliştirdi, ilerisi için umut verdi.

Bunlar Fenerbahçe adına sahaya yansıyan pozitif görüntüler. Ancak Grasshoppers'ın seviyesinin çok düşük kaldığı gerçeğini de göz ardı etmemek gerekiyor. Henüz maçın başında golü yemelerine rağmen savunmadan ayrılmadılar, defansta sık sık açıklar verdikleri gibi ileriye top taşımayı da beceremediler.

Göze çarpan önemli bir sorun sarı lacivertlilerin hücuma çıkarken fazlaca top kaybı yapması oldu. Farklı bir oyun düzenini değişik futbolcularla oynayınca bu süreçte uyum sorunu yaşanması normal. Zaman içinde muhtemelen Advocaat'ın en çok üzerinde çalışacağı konu bu olacak.

Henüz tek bir maç ve zayıf bir rakip üzerinden büyük tespitlerde bulunmak hatalı olur. Örneğin daha güçlü bir rakiple karşılaştıklarında savunmada sıkıntı yaşanır mı bilemiyoruz. Dünden sonra net olan ise giden ve gelen teknik direktörler arasındaki anlayış farkı. Daha çok golü düşünen bir Fenerbahçe izleyeceğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek