SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Micheal Johnson’ın başarısının sırrı

Dört altın madalya ile sekiz dünya şampiyonluğu bulunan ve tarihin en iyi sprinterlarından biri olarak kabul edilen Micheal Johnson, başarısının sırrını anlattı.

Güncellenme: 11:08, 18/08/2016
Micheal Johnson’ın başarısının sırrı

Teksas McKinney’de bulunan ‘Michael Johnson Performans Merkezi’nde tecrübesini ve uzmanlığını gelecek nesillere aktarmak için çabalayan şampiyon Michael Johnson, yarıştığı yıllarda çok dikkat çeken altın renkli ayakkabısından yarış stratejilerine kadar bilinmeyenleri paylaştı.

“Sadece yetenek iyi bir yarışçı olmaya yetmez”

Eğer iyi bir yarışçıysanız insanların bu yeteneğin doğuştan geldiğine inandığına dikkat çeken Michael Johnson, aslında çalışmanın ve deneyimin iyi bir yarışçı olmada çok büyük bir etken olduğunu söyledi. Johnson, “Deneyim, yarışı mükemmele çok daha yakın biçimde koşmanızı sağlıyor. Sprinterların yarışın 10'uncu metresinden tutun da yarışın her noktasında yaptığı şeyler büyük bir deneyim sonucu. Çünkü yarışlar böyle koşuluyor. 100 metre, 200 metre ya da 400 metre olsun, hiçbir yarışta, düşünmediğiniz, ayarlama yapmadığınız ve bir strateji uygulamadığınız bir an yok” dedi.

olsuss

İnsanların sprinte bakış açısının çok basit olduğunu bir kez daha vurgulayan Johnson, “silah patlıyor ve kalkıp koşabildiğiniz kadar hızlı koşuyorsunuz. Ancak bu iş bu kadar kolay değil. İşin içinde teknik ve strateji var. En iyi basketbol oyuncularının en büyük oyuncular olmalarının nedeni, vücutlarını ve hareketlerini şartlara göre ayarlayabilmeleri. Pist atletlerin yaptığı da bundan farksız değil” dedi.

“Altın ayakkabılar için 1,5 yıl çalıştık”

1996 yılında kullanmaya başladığı altın ayakkabıların arkasında kendi özelliklerine göre bir ayakkabı geliştirmek fikrinin yattığını söyleyen Johnson şöyle devam etti: Ayakkabının çok hafif olmasını, son derece istikrarlı olmasını ve ayağımla birlikte hareket etmesini istiyordum. Hem 200 metrede hem de 400 metrede, dönüşlerde ve düzlükte koşarken ayağımın pistle olan etkileşimine göre hareket etmesi gerektiğini düşünüyordum. Elbette bir de güzel görünsün istiyordum. 1,5 yıl kadar bu ayakkabı üzerine çalıştık ve tüm bahsettiğim özellikleri ayakkabıda topladık. Daha sonra ayakkabının tasarımcısı Tobie Hatfield’a ayakkabı altın renginde yapılabilir mi diye sordum. O, tabii ki dedi. Önce ciddi olduğuma inanmadıklarını düşünüyorum; ancak ben sonra hep altın renkli ayakkabımı giydim.”