SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İşte Jose Sosa ayrılığının perde arkası…

Milan’a gitmek için artık saatleri sayan Beşiktaş'ın Arjantinli yıldızı Jose Sosa, ayrılık kararını sadece terör yüzünden almadı.

Beşiktaş, Milan’a Jose Sosa’yı satmayı nasıl kabul etti? 11 Temmuz’da ayrılık kararını açıklayan Arjantinli terörden ve darbe girişiminden korkan eşinin baskısını gerekçe göstermişti. Ancak işin aslı başkaydı.
Sosa, şampiyonluk sonrası 2. Başkan Ahmet Nur Çebi ile yaptığı bir dizi görüşmede ücretinde iyileştirme istedi ancak sonuç alamadı. Çebi, Tangocu’nun bu durumda takımdan ayrılabileceğini belirtmesine “Sana yardımcı oluruz” yanıtını verdi.
Bu cevap üzerine Sosa, kendisine kolaylık sağlanacağı düşüncesiyle takım aramaya başladı. Kriz iyice alevlendiğinde ise Başkan Fikret Orman devreye girerek zam garantisi verdi.
Ancak 4 milyon Euro’luk ilk teklifi geri çevrilen Milan’ın ısrarla kanca attığı Sosa artık gitmeyi kafasına koymuştu. Orman’a Çebi’nin ‘kolaylık’ ifadesini aktaran Arjantinli, başkandan “Milan’a söyle 8 milyon Euro versin, kolaylık sağlayalım” yanıtını alması ayrılık sürecini son viraja taşıdı.
Topbaşı yapılmasından bu yana idmanlara bir çıkan, bir çıkmayan ve yarattığı huzursuzlukla Şenol Güneş’in de sabrını taşıran Sosa, 23 Temmuz’da Avusturya kampından gönderildi.
Böyle devam ederse FIFA’lık olacağı resti çekilen yıldız futbolcu, Milan yetkilileriyle Ibiza’daki görüşmesinde teklifin 7.5 milyon Euro peşin paraya çıkmasını sağladı.
Fikret Orman da transferi onayladı. Beşiktaş defterini çalkantılı bir süreç sonunda kapatan Tangocu artık İtalya yolcusu.