SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Türk futbolundan defolun gidin’

Süper Kupa Finali sonrası spor yazarlarının kaleme aldıkları makalelerin satırbaşları...

Karşılaşmanın hakemi Mete Kalkavan da her iki takım gibi formsuzdu ve maçın sonucuna doğrudan etki etti. Geçen yılın en iyisi olan Kalkavan’a bu başlangıç yakışmadı. Beşiktaş’ın net bir penaltısını vermezken, sarı kart uygulamalarında standardı tutturamadı. Galatasaray’ın attığı golde de yardımcı hakem Ceyhun Sesigüzel ofsaytı süzemedi. (Sözcü)
Kadir Çetinçalı: Galatasaray’ın orta alanındaki kırılganlığı sadece Tolga’nın toparlaması mümkün değil. Savunma öncelikli bir oyuncu daha şart. Galatasaray’da fark yaratacak oyuncu Bruma. Ancak genç oyuncu ceza alanına her yaklaştığında sokak futbolcusuna dönüşüyor ve takım arkadaşlarını görmezden geliyor. (AMK)
Serhat Ulueren: İki kulübün başkan ve yöneticileri yaramaz adam, seyircilerin olay çıkaranları hain ve alçak, futbolcular ise tembel ve iş göremez durumda... Futbolun F’sini göremedim. Yorumlamaya gerek yok. Dünkü utanç gecesine imza atanları lanetliyorum. Türk Futbolundan defolun gidin... (Vatan)
Serhat Ulueren: İnanın içimden, sizin topunuzun da başkanınızın da seyircinizin de Allah belasını versin demek geliyor. 15 Temmuz gecesi direkten dönmüşüz, hainler her yerden pörtlemiş, kendi askerimize, en yakın arkadaşımıza şüpheyle baktığımız bir dönemde, üstelik futbolda birlik, beraberlik ortaya koyacağımız dün gece yaşananlar tam bir hainliktir, tam bir şerefsizliktir. (Vatan)
Mehmet Demirkol: Kısır ve sıkıcı bir oyundu. Şenol Hoca’nın 4-4-2’ye dönüşüyle Beşiktaş biraz olsun ortak oldu ama iş kazaya kaldı. Ve 2 kaza golüyle penaltılara gitti. Aslan burada kupa kazanma özelliğini gösterdi. Eleştirilen Galatasaray, geçen sezonun 3 kupasından 2’sini aldı! (Fanatik)
Feyyaz Uçar: Kartal, Sosa’yı bekler gibi. Zira ne Tolgay ne de Oğuzhan forvet arkası oynamıyorlar. Oyun kuruluşlarında bu ikilinin de geriye gelmesi garip. Cenk’in yalnızlığı da cabası. Galatasaray’ın lige en hazır oyuncusu Bruma. Top ayağındayken yanındaki oyuncuların boş koşularla alan yaratması lazım. Özellikle forvet oyuncusunun boşaltacağı alanları Bruma çok iyi kullanabilir. Podolski’nin arkadaşlarına alan yaratmak gibi bir niyeti yok. Sadece kendine pozisyon hazırlama derdinde. (Fanatik)
Rıdvan Dilmen: Aslan kötü bitirdiği sezonu kupayla kapatmıştı. Yenisini de kupayla açtı. Fernando Muslera baştan sona müthiş oynadı. Sezon öncesi son ciddi maç olmasına, Beşiktaş'ın eksik kadrosuna rağmen iyi maç oldu... Belki çok poziyon yok ama herkes; ciddi, mücadeleci, sert oynadı. Kalite dersek kalite yoktu. Ama tek maçlık kupa mücadelesi olduğu için iki takım da risk almadı. (Sabah)
Erman Toroğlu: Adam 90 dakika, uzatmalar hep kurtardı. Yetmedi penaltılarda da kurtardı. Müthiş kaleci Turkcell Süper Kupa finalinde gördük ki iki takım da lige hazır değiller. Galatasaray ile Beşiktaş arasındaki finalde ilk 15 dakika iyi mücadele vardı, tempo yüksekti. Sonra tempo giderek düştü. 15 dakikadan sonra 90. dakikaya kadar Beşiktaş biraz daha derli toplu göründü. (Fotomaç)
Ahmet Çakar: Galatasaray kötü de oynasa, maç genelinde oyun kontrolünü rakibe de verse, çok az pozisyon bile yakalasa bu tür maçları iyi oynuyor. Maçın geneline baktığımızda kontrolBeşiktaş'taydı. Özellikle pozisyonlara baktığımızda da Cenk'in kaçırdığı birkaç net gol pozisyonu var. Ama kupa Galatasaray'ın oldu. Hakem Mete Kalkavan iyi hakem ama bence dün akşam Tosic'e yapılan penaltıyı vermeliydi. Ayrıca en az birkaç da sarı kart hatası yaptı. (Sabah)
Güntekin Onay: Adriano'yu yedek oturtup, Toşiç yerine Necip’i stoper oynatan Şenol Güneş’in fantazisi olmasa çok daha etkili ve güçlü bir Beşiktaş izleyebilirdik. Necip’in stoper oynadığı, eksik Beşiktaş, kimseyi aldatmasın. (Vatan)
Cem Dizdar: Maç öncesi çeşitli saldırı haberleri geliyordu ama ülkenin ‘milli stadı’ndaki meşale görüntüleri yeni sezonda bizi ne tür vurdumduymazlıkların beklediğinin de habercisi oldu... (Milliyet)
Atilla Gökçe: Cenk üç büyük gol fırsatını kötü vuruşlarla direk diplerinden dışarı gönderdi, Muslera’ya teslim etti. Belli ki Beşiktaş’ın Gomez açığı kapanmamış... Bu takım Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edecek... İyi niyetli çocuklara hiç sözüm yok ama Gomez ayarında uluslararası karakterde bir golcü gelmezse Beşiktaş gruptan çıkamaz.. (Milliyet)
Ömer Güvenç: Beşiktaş'ın Sosa’ya ihtiyacı var. Ayrıca Gomez gibi iyi bir golcü şart. Cenk kötü bir santrfor demiyorum. Kötü santrfor dünkü kadar pozisyon bulamaz. Cenk’teki eksiklik gol vuruşlarının yeterli olmaması. (Vatan)
Gökhan Dinç: İlk yarı için şunu söylemek lazım. Galatasaray’da değişen bir şey yok. Beşiktaş ise elindeki kadro ile yapacağının en iyisini yaptı. Geçen sezonun önemli performansı Mete Kalkavan’ın atladığı penaltı pozisyonu verilse ve gol olsa her iki takım adına başka şeyler söyleyebilirdim. Ancak vermedi Kalkavan buz gibi penaltıyı! (AMK)