SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Etkisiz ve yetersizler

14 Ağustos 2016

Galatasaray'da geri dönen Bruma ve yeni transfer Tolga olmasa geçen sezonunun devam ettiğini düşüneceğimiz kadro ile ekipler sahada. Beşiktaş'ın gidenleri olmasına karşın ilk 10 dakika sonrasında Galatasaray'dan daha organizeydi.

Kadrolar geçen sezondan pek farklı olmasa da Galatasaray Riekerink ile beraber gelişme göstermiş durumda. Fizik olarak daha iyiler ve top rakipte iken de mücadele ritmi daha yüksek. Bu aşamada Tolga Ciğerci'nin takım savunmasına katkı yapacağı da muhakkak. Ancak aldığı yıllık ücretin karşılığını verir mi bilemem. Ayrıca Galatasaray'ın orta alanındaki kırılganlığı sadece Tolga'nın toparlaması mümkün değil. Savunma öncelikli bir oyuncu daha şart. Süper Kupa finali oynuyorsunuz ama iki takımda transfer yapılanmasını tamamlamamış ve koca final taktiksel açıdan bir hazırlık maçı kıvamında.

Galatasaray'da fark yaratacak oyuncu Bruma. Ancak genç oyuncu ceza alanına her yaklaştığında sokak futbolcusuna dönüşüyor ve takım arkadaşlarını görmezden geliyor. Hazırlık maçlarında da bunu yapıyordu; Riekerink uyarmıyor mu acaba? Kağıt üzerinde iki takımda hücum ağırlıklı kurguluydu. Ancak taktiksel açıdan teknik adamlar, oyuncularına savunmaya destek tembihlerini abartmış olsalar ki, hücumcular bile savunma yaptı ve pozisyon kısırlığı maçı zevksiz kıldı.

Podolski sakatlanıp çıkınca Eren'i görmek şansını bulduk. Ne var ki Eren'i fark ettirecek hücum aksiyonları yoktu. Galatasaray'ın en tehlikeli pozisyonu Necip'in ters vuruşu idi. Beşiktaş'ta Gomez ve Sosa olsa skor farklı olabilirdi.

90 dakikaya gol sığdıramayan iki dev, yorgunluğun etkisiyle uzatmada iki golü birden buldu. Hakan Balta'nın kafa golü, Adriano'yu transfer eden Beşiktaş yönetimine “neden hala bir stoperi getiremedin” ikazı idi. Chedjou'nun ters vuruşu onun kısmetsizliği maçın belki de adaleti idi. Penaltılarla da olsa Galatasaray'ın winner takım olma geleneği yine devam etti. Aslan'ın armasıdır kupa.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek