SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bakan Kılıç: “Meşale atanlar futbol teröristidir”

Süper Kupa maçını yerinden izleyen Bakan Kılıç, saha içi ve dışında meydana gelen taraftar olayları hakkında tavizsiz olacaklarını söyledi.

Güncellenme: 12:41, 14/08/2016
Bakan Kılıç: “Meşale atanlar futbol teröristidir”

Süper Kupa maçını tribünden izleyen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Tribünlerde meşela yakmak yasak. Bu, dünyanın bütün futbol müsabakalarında geçerli olan bir kural. Fransa’da Avrupa Şampiyonası oynandığı sırada meşale konusunda bir iki olay oldu. Bununla ilgili yetkililer şu açıklamayı yaptı; Bunlar futbol teröristi. Meşale atanlar futbol teröristidir” dedi.

Her iki takımı da kutlayan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, ”Tabi süper kupa maçında kazanan taraf Galatasaray oldu. Öncelikle her iki takımı kutluyorum. Ortaya koydukları mücadaleden dolayı. Kazanan taraf bu aksam Galatasaray oldu. Onları da kutluyorum” dedi.

İLGİLİ HABERMaça değil, savaşa gitmişler!Maça değil, savaşa gitmişler!

Maç öncesi ve maç esnasında tasvip etmedikleri görüntüler olduğunu belirten Kılıç, şunları söyledi:

“Öncelikle şunu söylemem gerekiyor. Bu akşam maalesef statta yaşanmaması gereken, istemediğimiz görüntüler yaşadık. Maçta önce, keza aynı şekilde hiçbir zaman tasvip etmediğimiz hiçbir takım ya da taraftar ayrımı yapmadan söylüyorum. Tasvip etmediğimiz görüntüler yaşadık. Maçın oynandığı sırada sahaya atılan meşelaler, tribünlerde yakılan meşelalerle ilgili emniyet güçlerimiz 10’a yakın vatandaşımızla ilgili olarak işlem yapmış durumda. Kamera ve güvenlik kamera görüntülerinden bu sayının artması muhtemel. Çünkü tribünlerde meşela yakmak yasak. Bu dünyanın bütün futbol müsabakalarında geçerli olan bir kural. Fransa’da Avrupa Şampiyonası oynandığı sırada meşale konusunda bir iki olay oldu. Bununla ilgili yetkililer şu açıklamayı yaptı; Bunlar futbol teröristi. Meşale atanlar futbol teröristidir.”

İLGİLİ HABERMaça değil, savaşa gitmişler!Maça değil, savaşa gitmişler!

‘BUNLARA TARAFTAR DİYEMİYORUM’

Bu akşam futbolun içinde yeri olmayan görüntülerin yaşandığını hatırlatan Kılıç, “Biz 15 Temmuz darbe girimişimi yenmiş, bertaraf etmiş bir milletiz, bir ülkeyiz. Futbolun içinde yeri olmayan, futbolda ve sporda hiçbir şekilde kabul edemeyeceğimiz bu tür olayları meydana getiren kişiler, ben bunlara taraftar diyemiyorum. Bu kişiler emniyet güçlerimiz tarafından tespit edildikçe yargıya intikal ediyor. Biz de kanuni açıdan takipçisi olacağız. Yargının da gereğini yapacağını düşünüyorum” dedi.

İLGİLİ HABERHakem uzattı, Muslera bitirdiHakem uzattı, Muslera bitirdi

‘BUNLARI TÜRK SPORUNDAN TEMİZLEYECEĞİZ’

Bu tür olaylar çıkaran kişileri temizlemek için çalıştıklarını ve çalışmaya devam edeceklerini de belirten Kılıç, “Biz bu tesisleri, bu tür olumsuzluklar yaşansın diye inşa etmiyoruz. Biz bu tür tesisleri Türk sporunu, Türk futbolunu geliştirmek için yapıyoruz. Buraya harcanan kaynaklar, ülkemizin dünya spor arenasında itibarını artırmak için yapılan tesisler. Bununla beraber bu akşam bir çağrı yapıyorum. Tüm basın kuruluşları nasılsa 15 temmuz gecesi birlik olduysa, spor medyasından da bir istekte bulunuyorum. Bu tür olumsuzluklar içiresinde olan kişilerle aranıza mesefa koyun. Biz bunları Türk sporundan, futbolundan temizlemek için son derece kararlı bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz. El ele beraberce bu kişileri aramızdan ayıklayalım. Hep beraber olacağız ve bunlara hiçbir şekilde müsamaha göstermeyeceğiz. Bunlara en ufak desteği verenlerle ilgili olarak da yasaların bana verdiği yetki neyse sonuna kadar kullanayacağım” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi:12:13,