SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Deplasman yasağı kalktı

Spor Toto Süper Lig kulüplerinin oluşturduğu Kulüpler Birliği Vakfı, bugün yaptığı toplantıda flaş kararlar aldı. Göksel Gümüşdağ ve yönetim kurulunun göreve devam etmesini kararlaştıran Kulüpler Birliği, 4 büyük takımın maçlarında uygulanan 'deplasman yasağının' kaldırılması konusunda görüş birliğine vardı.

Güncellenme: 15:12, 11/08/2016
Deplasman yasağı kalktı

Türkiye’de 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi sonrasında siyasi partiler arasındaki yaşanan uzlaşma iklimine bir güzel örnek de futbol camiasından geldi.

2011-2012 sezonunda uygulanmaya başlayan deplasman yasağı, Kulüpler Birliği’nin oybirliği ile aldığı karar sonucunda 5 sezon sonra kalkıyor.

İLGİLİ HABERSelçuk Dereli`den deplasman yasağı yorumuSelçuk Dereli`den deplasman yasağı yorumu

BASIN TOPLANTISI İLE AÇIKLADILAR

Kulüpler Birliği, bugün bir araya geldi. Toplantıda, Kulüpler Birliği Yönetim Kurulu’nun göreve devam etmesi kararı alındı. Karar sonrasında basın mensuplarının karşısına geçen Yönetim, büyük bir sürprize imza attı ve deplasman yasağının kaldırıldığını açıkladı.

YASAK 2011-2012 SEZONUNDA BAŞLAMIŞTI

Deplasman yasağı kararı, 2011-2012 sezonunun başında Türkiye Futbol Federasyonu’nun internet sitesinden şu şekilde duyurulmuştu: “Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor kulüplerinin, 2011-2012 sezonunda birbirleriyle yapacakları tüm müsabakalarda, deplasman takım taraftarları alınmayacak. 4 kulübün de ‘misafir seyirci alınmaması’ kararı ile ilgili mutabakat içinde olduğu, Kulüpler Birliği Vakfı tarafından Türkiye Futbol Federasyonu’na iletildi. Kulüpler tarafından alınan bu kararı kamuoyu ile paylaşırız.”

ŞEKİP MOSTUROĞLU: BU BİR TAVSİYE KARARI

Toplantı sonrası FB TV'ye açıklamalar yapan Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, “Bizim daha önce dile getirdiğimizi FETÖ/PDY'nin spor camiasından temizlenmesi bugün gündem maddesiydi. Herkes oybirliğiyle bizim düşüncemizi gibi görüş bildirdi. Herkesin kendi kulübünde temizlik yapması öngörüldü. 15 Temmuz'dan sonra ortaya çıkan sosyal dayanışmayı katkıda bulunmak için deplasmana yasağının kalkması bir karar aldık. Bu tabii bir tavsiye kararı. Ben bunun faydalı olacağını düşünüyorum. İnşallah 15 Temmuz’dan sonra toplumda ortaya çıkan dayanışma ruhu futbola da sirayet eder ve birleştirici bir rol oynar. Bu yapı 15 Temmuz'da milletin canına kast etti ama biz bunu 3 Temmuz'da görmüştük. Olayın daha öncesinin de olduğunu fark etmiştik Zaman içinde bu konuda da bir konsensüs olur sanırım” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi:13:37,