SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Taha Akgül’den madalya açıklaması

Elmadağ Kamp Eğitim Merkezi'nde olimpiyatlar için hazırlanan Serbest Güreş Milli Takımımız son kampını da tamamladı. Olimpiyat Oyunlarıyla ilgili konuşan milli güreşçi Taha Akgül, "Hepimiz aldığımız madalyaları kesinlikle bu darbe girişiminde hayatını kaybeden şehitlerimize, gazilerimize, ablalarımıza, abilerimize, genci, yaşlısı kendini tankların, silahların önüne atan kardeşlerimize armağan edeceğiz" dedi.

Güncellenme: 12:00, 10/08/2016
Taha Akgül’den madalya açıklaması

Türkiye Serbest Güreş Milli Takımı Antrenörü İbrahim Akgün’ün yönetiminde Ankara Elmadağ Kamp Eğitim Merkezi’nde olimpiyatlara hazırlanan milli güreşçilerimiz Taha Akgül, Süleyman Atlı, Soner Demirtaş, İbrahim Bölükbaşı, Mustafa Kaya ve Selim Yaşar son hazırlıklarını tamamladı. Yarın saat 09:30’da İstanbul Atatürk Havalimanın dan Rio’ya gidecek olan millilerimiz 19 Ağustos’ta mindere çıkacak.

125 kiloda 2014-2015 yıllarının dünyanın en iyi güreşçisi seçilen milli güreşçimiz Taha Akgül, yaşadığı sakatlıklara rağmen çok iyi bir hazırlık dönemi geçirdiğini söyledi. Akgül, “Artık sıra Rio Olimpiyatları’nda madalya kazanmak” diyerek şu açıklamaları yaptı:

“Malum bu darbe sürecinde Bolu’daydık ve darbe sürecinden çok etkilendik. Milletimiz sağ olsun, hepsi tankların önüne durdu. Kurşunların önüne kendilerini attılar. Bizim onlardan ne farkımız var. Biz de aynı vatandaşız biz de bu vatanın ekmeğini yeyip suyunu içiyoruz. Böyle düşündük. Daha sonra antrenörlerimiz Başkanımız Musa Aydın’dan izin istediler. Sağ olsun Başkanımız da hemen izni verdi ve biz de hemen çantamızı topladık Bolu Köroğlu Meydanı’na indik. Orada halkımızla beraber olduk. Gecenin ilerleyen saatlerinde Ankara ve İstanbul’da olayların yatıştığını duyunca önümüzdeki önemli müsabakayı da düşünerek Sayın Bakanımız da arayarak kampa devam etmemizi söylediler. Verdiğimiz destekten dolayı Başkanımız arayıp bize teşekkür etti. Tekrar kampa çıktık ve bir hafta daha kampa devam ettik. Bizim için en önemli kamp orasıydı ve çok iyi geçti. Bu moral bozukluğuna rağmen çok iyi geçti.”

“SİLAHLARIN ÖNÜNE ATILAN ŞEHİTLERİMİZE ARMAĞAN EDECEĞİZ” Bu olimpiyatların kendileri için ekstra bir önem arz ettiğini belirten Akgül, “Hepimiz aldığımız madalyaları kesinlikle bu darbe girişimin de hayatını kaybeden şehitlerimize, gazilerimize, ablalarımıza, abilerimize, genci, yaşlısı kendini tankların, silahların önüne atan kardeşlerimize armağan edeceğiz. Ülkemizin gerçekten morale ihtiyacı var. İnşallah bu olimpiyatlarda ülkemizin bütün sporcularını şanslı olacağını inanıyorum. Kötü bir süreçten geçerek hazırlandık bu olimpiyata. Yazılı ve görsel basından gerekli ilgi olmadı olimpiyatlara. Olmaması da normal, zor bir süreçten geçtik. Biz bunu yadırgamadık ve hiç önemsemedik. Her ülke bu durumları yaşamıyor biz yaşadık önemli değil, inşallah bunun üstesinden geleceğimize inanıyorum” diye konuştu.

“OLİMPİYATLARDA ARTIK DAHA TECRÜBELİYİZ” Akgül, serbest güreş müsabakalarının hep olimpiyatların son gününe denk geldiğini hatırlatarak, “Bu aslında bir açıdan iyi, bir açıdan kötü. Madalya az çıktığı zaman üzerimizde baskı oluşacak, madalya çok çıkarsa bize ekstra moral olacak ve bunun avantajını yaşayacağız. Madalya az çıktığı zaman da ekstra bir sorumluluk olacak üzerimiz de. Herkes serbest güreş var diyecek, Taha, Mustafa ve Süleyman var diyecekler. Bu da ekstra baskı oluşturacak bizim üzerimizde. Ancak, Tecrübeliyiz, 2012’den bu yana 4 sene geçti. Benim için işin doğrusu 2012 yılında bu stresi kaldıramadım. Oradaki hava, bütün sporcuların bir arada olması, çok farklı bir atmosfer. Oradaki havayı teneffüs etmek lazım ve ben o havayı yaşadım, artık tecrübeliyim.

Mesela İbrahim Bölükbaşı kardeşim bu havayı yaşadı ve teneffüs etti. Biz tecrübeli arkadaşlarımız ve genç kardeşlerimiz bunu üstesinden geleceğiz. Biz Serbest Güreş Milli Takımı olarak genç bir jenerasyon yakaladık. 4-5 arkadaşımız genç takımdan beri beraberiz. Gençler de 2010 milli takım jenerasyonu şu an büyüklerde ülkemizi temsil ediyor. Serbest takım elinden gelenin en iyisini yapacağına inanıyorum. Güreş adına serbest, grekoromen ve bayanlarda iyi bir olimpiyat geçireceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Yayınlanma Tarihi:11:58,