SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Genç atlet Salih Korkmaz, 10 kilometre pist yürüyüşte Türkiye büyükler ve gençler rekorunu kırdı. 18-25 Temmuz tarihleri arasında Polonya'nın Bydgoszcz şehrinde Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye'nin ikinci madalyasını yürüyüşte Salih Korkmaz getirdi. Üç ay önce Roma'daki Dünya Kupası'nda 11. sırayı alan Salih Korkmaz, 10 bin metre pist yürüyüş müsabakasında iyi bir yarış çıkardı. İlk iki kilometreyi önde geçen Salih, son ana kadar yarışın galibi Britanyalı Callum Wilkinson'ı zorlarken, kendi en iyisinde bir dakika üç saniye gibi büyük bir gelişim sağladı. Salih Korkmaz, yarışı 40:45.53'lük derecesiyle Britanyalı Wilkinson ve Ekvadorlu Jhonatan Amores'in ardından üçüncü olarak tamamlarken, hem kendisine ait 41:48.85'lik gençler, hem de Recep Çelik'e ait 40:57.8'lik büyükler pist rekorlarını tarihe gömdü.

Bu madalya, Türkiye’nin yürüyüşte bu seviyede bir şampiyonada elde ettiği ilk podyum olarak da tarihe geçti. Yarıştaki diğer milli atlet Mustafa Özbek de 43:48.37'lik bir derece yaptı ve 30. sırada müsabakayı tamamladı. Alınan başarıdan dolayı, Salih Korkmaz, Mustafa Özbek antrenörleri Erdal Altuntaş, Nevzat Koşar ve Atletizm İl Temsilcisi Mahmut Aluçluer ile birlikte Malatya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Sadi Fındıklı'yı makamında ziyaret ettiler.

“Gurur verici bir tablodur”

Ziyaret sırasında bir açıklama yapan Malatya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Sadi Fındıklı, “Salih Korkmaz'ın Dünya üçüncülüğü gibi çok önemli bir derece elde etmesi elbette gurur verici bir tablodur. Ancak bu derece sürpriz değildir. Zira hem Salih hem de diğer yürüyüşçü atletlerimiz uzun ve azimli bir çalışma programı uygulayarak yılmadan çalışmalarını antrenörlerimiz kontrolünde sürdürmekte idiler. Ben bu başarıdan dolayı başta sporcumuzu ve antrenörleri Erdal Altuntaş ve Nevzat Koşar'ı kutluyorum. İşte azmin zaferi diyorum. Yaş itibariyle gençler kategorisinde olması gelecek yıllarda daha çok uluslararası müsabakalarda madalyalar getireceğinin göstergesidir. Böyle bir sporcunun ilimizde yetişip Dünya Şampiyonasında üçüncülük gibi bir derece elde etmesi bizleri çok sevindirdi. Bu arada aynı turnuvada otuzuncu olarak Milli formayı terleten yine ilimiz sporcularından Mustafa Özbek'i de tebrik ediyor gelecek yıllarda ondanda daha yüksek dereceler bekliyoruz'' dedi.

“Yanımızda olan Fındıklı'ya teşekkür ederiz”

Malatya Atletizm İl Temsilcisi Mahmut Aluçluer ise yaptığı açıklamada, “Sporcumuz Salih Korkmaz Polonya’da yapılan Dünya Gençler Şampiyonasında üçüncü olması bizleri çok mutlu etti. Antrenmanlarında yardımcı olan, antrenör arkadaşlarıma ve bizlere maddi ve manevi desteğini esirgemeyen her zaman yanımızda olan Malatya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Mustafa Sadi Fındıklı'ya, Şube Müdürlüğümüze, Atletizm Federasyonu Başkanıma teşekkür ederim” diye konuştu. Malatya Atletizm İl Temsilcisi Mahmut Aluçluer'in konuşmasının ardından Malatya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Sadi Fındıklı Dünya Gençler Şampiyonası'nda üçüncü olan genç yürüyüşcü Salih Korkmaz'a çeyrek altın hediye ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.