SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Olimpiyat kültürünün neredeyse hiç olmadığı Türkiye, Rio 2016'da sahneye sürdüğü genç sporcularla dikkat çekiyor. Halen yıldızlar ve gençler dünya klasmanında 1 numara olan 17 yaşındaki Mete Gazoz, büyüklerde ise 14. durumda. Sporcumuz, Dünya Okçuluk Federasyonu (WA) tarafından, gelecek vaat eden en iyi 5 okçu arasında gösteriliyor.

Ali ERDOĞAN / ÖZEL HABER

Jimnastikte Tutya Yılmaz'ın ardından, bir başka 17 yaşındaki sporcumuz Mete Gazoz, ülke gündemine oturan ikinci isim oldu. Milli okçu, Fransız rakibi Plihon'u ilk turda tie-break ile yendikten sonra, son 32 turunda dünya 5 numarası Hollandalı Van den Berg'e 7-3 yenilerek elendi ama büyük alkış aldı. Yarışma sonrası Twitter'da gecenin en çok konuşulan ismi olan genç sporcu, TT listesinin zirvesinde yer aldı. Mete Gazoz için binlerce yorum yapıldı.

İLGİLİ HABERMete Gazoz hayalini gerçekleştirdiMete Gazoz hayalini gerçekleştirdi

RESİM YAPIYOR PİYANO ÇALIYOR

Mete Gazoz'un yetenekleri aileden geliyor. Babası Metin, eski milli okçu ve milli takımlar altyapı sorumlusu. Annesi Meral 2. kademe antrenör. Aynı zamanda İstanbul Okçuluk Kulübü'nün başkanı. İhlas Koleji öğrencisi olan Mete, bu kulübün sporcusu. 3 yaşında evde yay çekmeye başlayan, 5 yaşında ilk okunu atan, 8 yaşında yarışmalara başlayan milli sporcumuz, aynı zamanda iyi bir yüzücü ve basketbol oynuyor. Ayrıca resim yapıyor ve piyano çalıyor.

İLGİLİ HABERMete Gazoz son 16`da veda ettiMete Gazoz son 16`da veda etti

AİLENİN LAKABI: 4M

Yakın çevresi, Gazoz Ailesi'ne 4M (Metin, Meral, Mete, Melika) diyor! Mete'nin şu an 11 yaşında olan kızkardeşi Melika da geleceği şöyle planlıyor: “Ben de 2018'de ok atmaya başlayacağım. 2020 olmazsa 2024'te olimpiyatlarda olacağım. Abimle birlikte…”

 

Yayınlanma Tarihi:09:28,