SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hangisi doğru tercih?

9 Ağustos 2016

Fenerbahçe için adı geçen teknik adamları kısaca analiz edelim istedik. Bielsa, zamanında kendisinden habersiz futbolcu transferi yaptığı için Marsilya başkanına rest çekmiş ve oyuncuyu 18 kişilik kadroya dahi almayıp kiralık göndermişti. Kâğıt üstünde büyük başarıları olmayan lakin Guardiola, Pocehettino ve Klopp'a rol model olan Bielsa ile Fenerbahçe'yi düşünemememizin sebebi ise, Aziz Yıldırım. Misal, başkan soyunma odasına inmek istedi, koridora girdiği anda Bielsa gider. Hasan Çetinkaya'yı maç esnasında aradı, Bielsa maçı bile bırakıp gidebilir. Bielsa'yı çalıştığı oyuncuların ya çok sevip, ya da nefret ettiğini de düşündüğümüzde, bu büyük futbol adamının maalesef bu topraklara göre olmadığı sonucuna varıyoruz.

MALİYETİ YÜKSEK OLUR

Pellegrini, işine büyük fedakârlıklar yapacak kadar bağlı bir isim. Popülaritesini Villareal kulübü ile geçirdiği 5 yıla borçlu. Mütevazı sayılabilecek bir kadroyu, taktik dehası ile bambaşka bir yere getirirken, kadrodaki oyunculara da seviye atlatmıştı. 4-4-2 formasyonuna bağlı kurgu ile oynarken maç içinde 4-2-3-1 formasyonuna bağlı kurguya geçişleri ile bilinen Pellegrini, en büyük şanssızlığını Real Madrid başında yaşamıştı. Şilili teknik adam, Fenerbahçe'nin mevcut kadrosu ile kendi taktik kurgusunda harmanlayabilecek tecrübe ve birikime sahip bir çalıştırıcı ve yetenek yönetimi konusunda da Pereira'nın fersah fersah önünde. Ancak Real Madrid ve Manchester City gibi takımları çalıştırdığı için piyasası hâlâ yüksek ve ücret konusunda onu tatmin etmek gerekecektir.

İLK KEZ YURT DIŞINA ÇIKACAK

Thomas Schaaf'ı hepimizWerder Bremen'den hatırlıyoruz. En şaaşalı günlerinde o vardı. Futbolculuk hayatı ile birlikte yaklaşık 30 yıl Alman kulübünde kalmış biri. Fakat sonraki kariyerinde başarılı olamadı. Sadece bir bünyede başarılı olan Schaaf ilk kez yurt dışına çıkacak ve her sezon şampiyonluk isteyen Fenerbahçe gibi bir kulübe gelecek. Takımı disipline edebilir mi evet, RvP ile iyi anlaşabilir mi evet. Burada taktik kurgu ile ilgili hiçbir sıkıntı yok, Türkiye gibi kaotik ortamda başarılı olma ihtimali nedir, bu biraz kafa karıştırıcı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek