SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fikret Orman’dan Eto’o açıklaması

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman yeni transferleri Adriano'nun imza töreninde yaptığı açıklamada, “Statlar her zaman araçtır. amacımız ise Avrupa Kupası kaldırmak istiyoruz. Beşiktaş bunu başarabilecek çok büyük bir kulüp” dedi.

Güncellenme: 00:37, 09/08/2016
Fikret Orman’dan Eto’o açıklaması

Beşiktaş’ın yeni transferi Adriano, Vodafone Arena’da düzenlenen imza töreni ile resmi sözleşmeye imza attı. İmza töreninde Siyah-Beyazlı Kulübün Başkanı Fikret Orman açıklamalarda bulundu.

“Kulübümüzün ilkelerine uygun bir futbolcu, bunun içinde ayrıca mutluyum”

Siyah-Beyazlı Kulübün Başkanı Fikret Orman, bugün çok kıymetli oyuncu Adriano'nun imza töreni için burada olduklarını belirterek, “Her transferin kendi içinde bir öyküsü vardır. Esasında çok istediğimiz bir transferdi. Önceden beri ilgilendiğimiz bir transferdi. Beşiktaş'a da böyle bir oyuncuyu kazandırdığımız için çok mutluyum. Biliyorsunuz en önemli karar verdiğimiz şeylerden bir tanesi de oyuncu karakteri. Bizim takımımıza olan uyumu. Kulübümüzün ilkelerine uygun bir futbolcu bunun içinde ayrıca mutluyum. Beşiktaş'a hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“Adriano'nun transferinde Barcelona'da bize yardımcı oldu”

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman Brezilyalı futbolcunun transferi hakkında Barcelona'nın da yardımcı olduğunu belirterek, “Adriano'nun Beşiktaş'a gelişinde ve transfer bedeli hakkında bir tek bizim kulübümüzün değil aynı zamanda oyuncunun Barcelona'ya vermiş olduğu emekten, futbolcunun isteği doğrultusunda yardımcı olmasından dolayı da kaynaklanıyor. O açıdan da böylel bir kulüpte böyle bir hizmet verdiğinden dolayı ona da kulübü yardımcı olmuştur” dedi.

“Yapılan Caps'lere gülüyorum”

Basın mensuplarının Başkan Fikret Orman'ın kendisi hakkında sosyal medyada yapılan capslere ne düşünüyorsunuz sorusuna ise Başkan Orman, “Başkanlık takdire ve tenkide uygun bir iş. Kamuoyunda bazı yaptıklarımız beğeniliyor bazı yaptıklarımız ise beğenilmiyor. Yapılan Caps'lere gülüyorum. Bazen çocuklarım gösteriyor. Bazıları hakikaten komik” şeklinde cevap verdi.

“Hedefimiz Avrupa Kupası kaldırmak istiyoruz”

Bizim üzerinde basa başa durduğumuz en önemli konunun Beşiktaş'ın, Türkiye'nin en büyük kulübü olduğu ve bir dünya kulübü olması gerektiğini vurgulayan Başkan Orman, “Statlar her zaman araçtır. amacımız ise Avrupa Kupası kaldırmak istiyoruz. Beşiktaş çok büyük bir kulüp. Çok da önemli oyuncular geldi. Benden önceki yönetimdeki arkadaşlar da çok önemli oyuncular getirdi. Mesele bizim açımızdan şudur. Kulübümüzün bütçesi içerisinde ülkemizde ve takımımıza adapte olabilecek. İsmi değil de sahada başarı gösterebilmek önemli… Transfer dediğiniz şey bir günde yapılabilir. Ama esas olan şeyler, sahada olan şeylerdi. Bizimde değerli oyuncudan beklediğimiz bugünden itibaren kariyerini ve tecrübesini sahada Beşiktaşlılara Türk futboluna iyi bir şekilde göstermesi “dedi.

“Büyük masraflı işler yapmayacağız

Kendi çizgilerinde ilerleyip büyük masraflı işlere girmeyeceklerini belirten Orman, “Şenol hocanın da bizim de en önemli şeyimiz oyuncularımızın parasını zamanında ödemektir. Beşiktaş ve Türk futbolu bunlardan çok zarar gördü. Bizim bir çizgimiz var. Bu UEFA kriterleri ile çok da alakalı değil. Bizim çizgimiz bu. Transfer sezonuna başlamadan önce bazı açıklamalarda bulundum. Dedim ki biz şımarmayacağız. Şampiyon olduk diye Şampiyonlar Ligi’ne gideceğiz diye çok büyük masraflı işler yapmayacağız. Eksik bölgelerimiz belli oralara takviye yapacağız. Geçenlerde konuştuğumuzda yine söyledim. Sol bekte İsmail Köybaşı'nın ayrılması ile Adriano'yu transfer ettik. Sağ bekte de Serdar'ın ayrılması ile Gökhan Gönül'ü aldık. Rhodolfo sakatlığını geçmiş olsa bile takıma adaptasyonundan dolayı bir tane stoper bölgesine oyuncu alacağız. Mario Gomez'den dolayı da bir forvet alacağız. Bütün hepsi bu. Biliyorsunuz Aras var. Şu andaki sürece baktığımız zaman bugünden transfer sezonun bitmesine yaklaşık olarak 22 gün var. Bu süreçte bir Beşiktaş'ın Avrupa maçı yok. Bu hafta sonu oynayacağı Süper Kupa maçı var. Bugün transfer olsa bile bunların oynama şansı yoktu bana göre. Beşiktaş'ın bu futbol kadrosunun şu anda yapısı belli. Biz asla ve asla şunu yapmayacağız. Bütçemiz dışına çıkıp kulübümüzün içerisinde oyuncular arasında gelir dengesini bozacak transferler içerisine girmeyeceğiz. Bu bizim zihniyetimiz. Geldiğimiz çizgi senelerdir aynı. Bundan sonra da aynı çizgi ile devam edeceğiz. Birileri bunu beğenebilir birileri beğenmeyebilir. Bu bizim çizgimiz. Süre azaldı. Transfer atarken kimseye para vermezsiniz. Dengeler ne olacak. Takımın maliyeti ne olacak. Oyuncu arasındaki denge ile kulüp içindeki denge ne olacak. Biz kendi içerisinde gidiyoruz” dedi.

“Beşiktaş'ı kimsenin seviyesinin altına çekmem”

Transfer döneminde ilgilendikleri oyuncuların olduğunu belirten Orman, “Gomez ile alakalı olarak gazetelerden okuyorum. Menajeri ile görüşmüşüm, o gelmemiş, bunlar hep yalan. Gomez ile konuşacağımız gibi bir mevzu yok. Tartışacağımız bir konu yok. Gomez açısında Beşiktaş'ın her şeyi biliniyor. Gomez'in gelmemesi ile alakalı. Bir sebebi var. Türkiye'deki şu anki politik durum. Bizim bir para konuşmamız yok. İkna edilecek bir konu yok. Gomez Beşiktaş'a gelmek isterse ikna edilmek istenirse biz ikna etmeye çalışırız. Öyle bir durum yok şu anda. Ben ne Gomez ile görüştüm. Ne menajeri ile konuştum. Ne mesaj attım. Böyle bir şey yok. Gomez Beşiktaş'a gelmek istiyorsa bizim ile konuşmak istediğini belirtir. Biz de ikna etmeye çalışırız. Burada Alman oyuncular var. Onlar için bu ülke güvenli. Gomez için değil olamaz. Sıkıntılar yaşıyor muyuz? Evet yaşıyoruz. Adriano da söyledi bir şey yok diye. Gomez ile bizim ikna sürecimiz yok. Gomez'in bir karar vermesi lazım. Burası dünyanın en büyük kulübü. Beşiktaş'ı kimsenin seviyesinin altına çekmem. Kim olursa olsun. Ne oyuncular geldi geçti. Daha iyileri de gelir burası Beşiktaş” dedi.

“İlgilendiğim oyuncular var”

İlgilendiği oyuncuların olduğunu vurgulayan Orman, “Bazılarını siz buluyorsunuz. Zarar veriyorsunuz. Bizim daha fazla ketum olmamız lazım. İşimizi bozuyorsunuz. Fiyatlar artıyor ve olmuyor işler. Bütün basın mensupları kamuoyuna ulaştırmak haber atlatmak için yapıyorsunuz. Biz de doğru stratejilerle doğru fiyatlarla işi yapmaya çalışıyoruz. Basının yazdığı her iş olmuyor. Yönetici arkadaşlara da söylüyorum. Bir işin olmamasını istiyorsanız duyurun” dedi.

“Sosa için önünde 3 yol var”

Sosa'nın Beşiktaş'ın kontratlı oyuncusu olduğunu belirten Orman, “Bunu otuz defa konuştuk. Bu konuyu konuşmaktan sıkıldım. Bir daha söyleyeyim. Sosa'nın önünde 3 tane yol var. Ya takıma gelecek hocasından ve takım arkadaşlarında özür dileyecek. Takım ile beraber çalışmalara başlayacak. Kulübün kontratlı oyuncusu olduğunu ve yönetmeliğine göre hareket etmeyi öğrenecek. İsteyen kulüp varsa gelip bizim istediklerimiz karşılayacak. Nasıl zamanında Quaresma en kötü olduğumuz zaman 6 ay takımdan ayrı antrenman yaptı. O da bir sene yapar. Ne ise Beşiktaş'ın disiplin yönetmelikleri ona uyacak. Burası Beşiktaş. Ben kimsenin Beşiktaş'ın ayakları altına almasına izin vermem. O onu öğrenecek ya da biz öğreteceğiz. Gitmek istiyorsa onun da şekilleri var. Biz aklına başına alıp kalması yönündeyiz. Ama bu onun bileceği iş. Tabii ki bizim bileceğimiz işler de var” diye konuştu.

“Eto’o defteri kapandı”

Eto’o konusunun kapandığını vurgulayan Başkan Orman, “Eto’o mevzusuna da açıklık getireyim. Antalyaspor’un genç ve yeni bir başkanı var. Oyuncu da Beşiktaş taraftarına da sempatik geliyor. Bizim de şahsen tanıdığımız bir oyuncu. Antalya’dan ayrılmak istediğini söylemiş. Biz hiçbir oyuncu için anti ahlaki bir işe girmeyiz. Oyuncunun talebi oldu. Biz de ayrıl gel dedik. Antalyaspor’dan Beşiktaş teklif yapsın denildi. Beşiktaş ne konuşacak? Bizim böyle bir niyetimiz yok. Biz Eto’o’dan ilgimizi çektik. Orada kalsın topunu oynasın. Böyle bir ilgimizi ifade etmedik, ettiğimiz salise Kerim Frei’ı verecekmişiz. Dünyada en kızdığım şeydir, aklımızla alay edilmesi. Beşiktaş büyük bir kulüptür. Bizim kulübümüzün de kendi hakkı var. Biz gayri yasal para kazanan bir kulüp değilizdir. Eto’o ile alakamızı kesmişizdir” dedi.

“Forvet konusunda teknik direktör karar verecektir”

Takıma alınacak forvet konusuna da değinen Orman, “Forvet mevkiinde bazı oyuncularımız var. Bu oyuncular bizim kendi değerlerimiz. Bir oyuncu oynadığında kadromuzda oynamayacak oyuncuyu tutmak bize ağır geliyor. Benim fikrim forvet transferini gerçekleştirirsek forvetteki isimlerden bir tanesi yüzde yüz kiraya verilecektir. Ona da teknik direktörümüz karar verecektir” diye konuştu.

“Manchester United Pogba’yı geriye niye geri aldıysa biz de Oğuzhan’ı o yüzden aldık”

Oğuzhan Aydoğan transferine Borussia Dortmund’un neden izin verdiği sorusunu Pogba örneğiyle yanıtlayan Fikret Orman, “Manchester United, Pogba’yı tekrar geri almak için 120 milyon Euro verdi. Machester United’ın oyuncusuydu, bıraktılar. Sonra geri aldılar. Manchester United niye bıraktıysa biz de onun için aldık” dedi.

“Balotelli problemli bir oyuncu”

Mario Balotelli’nin menajeriyle görüştüğü haberlerine ise Başkan Orman, “Bizim için en önemli şeylerden bir tanesi kulüp kültürü. Takımdan gidenler de kalanlar da pırlanta gibi oyunculardır. Burası Beşiktaş Kulübü. Buranın bir çizgisi vardır ve bunun dışına çıkamayız. Balotelli önemli bir yıldız. Premier Lig’de, İtalya’da oynadı ancak problemli bir oyuncu. Transferde sorumluluk yönetim kurulundadır. Ne zaman ikna olursak transfere karar veririz. Ama genel itibariyle biz ilk önce kendi prensiplerimiz içerisinde görüşmelerimizi yaparız. Buna inandıktan sonra hocamızla istişare ederiz. O süreçle alakalı bir şey. Çok fazla bir şey söylemeye gerek yok” şeklinde cevap verdi.

“2 ya da 3 futbolcu alacağız”

Beşiktaş’ın gündeminde olduğu basına yansıyan Benteke’yi takımda görmek isteklerini vurgulayan Orman, “Ama çok yüksek maliyetlerle alınmış bir oyuncu. Kolay bir transfer olarak görünmüyor. Başka isimler listemizde ve 2 ya da 3 futbolcu alacağız” dedi.

“Oğuzhan’ın burada bırakması isterim”

Basın mensuplarının Oğuzhan Özyakup’a teklif olup olmadığı şeklindeki soruya Orman, “4 senedir Beşiktaş başkanlığını yapıyorum. Oğuzhan da 4 yıldır burada oynuyor. Artık onla duygusal bir ilişkim var. İlk geldiğinde çocuk gibiydi. Artık takımın simge oyuncularından biri oldu. Ben ve yönetim kurulundaki arkadaşlarım fahri görevler yapıyoruz. Bir oyuncuyu 100 milyon Euro’ya satsak bize para mı geliyor? Eskiden yöneticilik yapanlar da aynıydı. Oğuzhan’ın futbolu burada bırakmasını istiyorum. Ancak oyuncu yurt dışına gitmek istiyorsa bunun bir şekli var. Burada olmasından mutluyum. Şampiyonlar Ligi’nde gerçek Oğuzhan’ı izletmesini istiyorum” şeklinde cevap verdi.

Yayınlanma Tarihi:17:51,