SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Astımı kürekle yendi madalyaları topladı

Adana'da 4 yıl önce başladığı kürek sporuyla astımı yenerek Fenerbahçe'ye transfer olan 16 yaşındaki Yunus Emre Bulut, yaşından fazla şampiyonluklar elde etti.

Güncellenme: 12:12, 06/08/2016
Astımı kürekle yendi madalyaları topladı

Adana’da 4 yıl önce başladığı kürek sporuyla astımı yenerek Fenerbahçe’ye transfer olan 16 yaşındaki Yunus Emre Bulut, yaşından fazla elde ettiği şampiyonluklarla başarı çıtasını yükseltiyor. Milli takıma da seçilen Bulut’un hedefi Dünya Şampiyonası ve Olimpiyat Oyunları’nda madalya kazanmak…

Henüz 12 yaşındayken kürek sporuna başlayan 16 yaşındaki Adanalı Yunus Emre Bulut, minik yaşta Türkiye şampiyonluğu elde etti. Bulut, 13 yaşında milli takıma girerek, “Minik yaşta milli takıma giren ilk sporcu” özelliğini de taşıyor.

FENERBAHÇE’YE TRANSFER OLDU

Türkiye’de Çukurova Üniversitesi Kürek Kulübü adına katıldığı onlarca yarıştan madalyalarla dönen Yunus Emre Bulut, daha sonra Fenerbahçe Kürek Kulübü’ne transfer oldu. Hırvatistan, Macaristan ve Slovenya yarışlarında ‘yıldız erkekler tek çifte’ kategorisinde birincilik madalyasını elde eden Bulut’un önünde Yunanistan’daki Balkan Yarışları, Dünya Şampiyonası ve Olimpiyat Oyunları var.

KÜREKLE ASTIM HASTALIĞINI YENDİ

Sporla nasıl tanıştığını anlatan genç kürekçi Yunus Emre Bulut, ilk başta yüzmeyle uğraştığını daha sonra antrenörlerinin yönlendirmesiyle 12 yaşında kürekle tanıştığını anlattı. Kürek sporu sayesinde, astım hastalığını da yendiğini dile getiren Bulut, “Yaptığımız spor özellikle su üzerinde olduğu için eğlenceli. Kötü alışkanlıklardan uzak duruyoruz, eğleniyoruz, ülkeleri ve şehirleri dolaşıyoruz. Türkiye’de kürek sporu bilinmeyen bir spor olduğu için uluslararası alanda ülkemizin başarısı düşüktü. Fakat biz gençler olarak bu çıtayı yavaş yavaş yükseltiyoruz ve bunun için küçük kardeşlerimizi de kürek sporuna davet ediyoruz” dedi.

Yunus-Emre-Bulut-İÇ-6-8

OKUL YÖNETİMİNDEN DESTEK İSTEDİ

Boş zamanlarında babasının işletmeciliğini yaptığı hastane kantininde babasına yardım eden Yunus Emre Bulut, yarışlara katıldığı için zaman zaman aksatmak zorunda kaldığı okulunun yönetimine de çağrıda bulundu. Yarış zamanları okul yönetiminden izin isteyen Bulut, özellikle sınav zamanlarında okul yönetimden destek istedi.