SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yoksulluğun gölgesinde Olimpiyat…

Brezilya'nın en büyük ikinci kenti Rio de Janerio'nun ev sahipliğini yapacağı Olimpiyat Oyunları, ülkedeki hükümet karşıtı protestolar hiçe sayılarak şölen havasında düzenlenecek.

Güncellenme: 19:49, 13/08/2016
Yoksulluğun gölgesinde Olimpiyat…

Dünyanın en büyük spor organizasyonu Olimpiyat Oyunları bu yıl Rio’da gerçekleştiriliyor. Brezilya’da aleyhine yapılan protestoları hiçe sayan hükümet, halka rağmen bu organizasyonu karnaval havasında sürdürecek.

Tarık ERYİĞİT / HABER DETAY

Olimpiyat Oyunları, sporseverlerin heyecanla beklediği bir organizasyon olarak biliniyor. Temelleri MÖ. 8. yüzyıla kadar uzanan Olimpiyat Oyunları, bu yıl büyük protestolara rağmen yoksulluk ve yolsuzluk ile boğuşan Brezilya’nın Rio kentinde düzenleniyor.

İLGİLİ HABERRio Olimpiyat Oyunları`nda `köy` skandalıRio Olimpiyat Oyunları`nda `köy` skandalı

Brezilya halkı, yoksulluk sınırının altında birçok insanın yaşadığı ülkede hükümetin böylesine bir dev organizasyona büyük bütçeler ayırmasını protesto ediyor. Ancak bu protestolara rağmen geri adım atmayan Başkan Dilma Rousseff, Olimpiyat Oyunları’nın karnaval havasında geçmesi için zor kullanmayı dahi göze alıyor.

rio-iç4

Hükümetin aldığı önlemler neticesinde büyük bir güce sahip olan güvenlik güçleri çoluk-çocuk demeden sorun yaratabileceğini düşündüğü vatandaşları elinde kanıt olmadan tutukluyor, gecekondu mahallerini boşaltıyor, bazı evlere baskınlar düzenliyor, hukuksuzluğa itiraz edenlere ise sert müdahalelerde bulunuyor. Yani Brezilya hükümeti, adeta Olimpiyat Oyunları’nı iktidarı kaybetmemek için halkı korkutma ve sokaktan, meydanlarda uzak tutma bahanesi olarak kullanıyor.

İLGİLİ HABERRio öncesi olay itiraf: Hep vurulacağım söylendiRio öncesi olay itiraf: Hep vurulacağım söylendi

Bütün bu yaşananlar, eski Roma’da genellikle savaş esirleri ve kölelerden oluşturulan kişilerin, Romalı zenginleri eğlendirmek ve fakir halkı oyalayarak sorunları tartışmalarını engellemek amacı ile halkın seyirciliği refakatinde birbirleri veya vahşi hayvanlarla dövüştürülmesini anımsatıyor.

PROTESTOLAR KİMSEYE ULAŞMIYOR

Ancak organizasyon öncesi de düzenlenen protestolara karşı dünya medyasının kulağını tıkaması, ülkedeki sorunların duyulmasını engelliyor. Böyle olunca da gösteriler, ülkedeki durumdan rahatsız olan bazı kesimler dışında, amacına ulaşamıyor. Her ülkede olduğu gibi güce karşı yapılan yoksulluk ve yolsuzluğa karşı mücadele “Körler sağırlar birbirini ağırlar”dan öteye geçemiyor, hükümete yeterli baskı yapılamıyor.

rio-iç

Brezilya’daki tüm sağ partiler, sermaye örgütleri, üst ve orta sınıflar, Brezilya Barosu, ABD'li sağ düşünce kuruluşları, medyanın yüzde 50'sinden fazlasını kontrolünde bulunduran Global Network’ün desteğini arkasına alan hükümet, oyunların güllük gülistanlık bir ortamda düzenlendiğini dünyaya yedirmeyi başarıyor.

DUDAK UÇUKLATAN RAKAM

Brezilya hükümeti, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nı düzenlemek için şimdiye kadar yaklaşık 2 milyar 330 milyon dolar harcadı. Halk ise harcanan paraların büyüklüğüne kızgın…

rio-iç2

Son yıllardaki en düşük Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla, tarihinin en yüksek rakamlarına ulaşan işsizlik ve zamlar Brezilya halkını derinden etkiliyor. İki yıl önce düzenlenen Dünya Kupası'ndan sonra şimdi de bu denli büyük bir organizasyona ev sahipliği yapılacak olması, ülke tarihindeki en ağır ekonomik krizlerden birinde lüks sayılabilecek yatırımlar olarak görünüyor. Üstelik yapılan yatırımların daha sonra kullanılamayacak olması halkın rahatsızlığını arttırıyor.

HÜKÜMETTEN SERT ÖNLEMLER

Dünya Kupası öncesinde ağır silahlarla donatılan güvenlik görevlilerini sokağa salarak, gecekondu mahallerine baskı yaparak, bazı evleri yıkarak, güvenlik güçlerine sorgusuz sualsiz “Tutuklama” yetkisi vererek tedbir alan Brezilya hükümeti, benzer uygulamaları Olimpiyat Oyunları’nda da kullanıyor.

Uluslararası Af Örgütü, konu ile ilgili yayınladığı raporda gerçekleri göz önüne seriyor. Rapora göre Brezilya’da ciddi insan hakları ihlalleri yaşanıyor. Devletin aşırı ölçüde şiddete başvurduğunu belirten kuruluş, polisin verilen yetkiler sonrasında ‘Önce öldür sonra sorgula’ taktiği nedeniyle şehirde polis kurşunu ile ölen sivillerin sayısı yüzde 40’ı buluyor. Rio’da 2009 yılından bu yana en az 2 bin 500 kişinin polis tarafından öldürüldüğü belirtildi.

İLGİLİ HABERRio öncesi kan donduran itiraf!Rio öncesi kan donduran itiraf!

İKİ YASA BİRDEN ÇIKTI

Brezilya’da Olimpiyat Oyunları’nın sorunsuz! düzenlenmesi için güvenlik güçlerine geniş yetkilerin verildiği iki yasa çıkarıldı. 85 binden fazla askeri polis, sivil polis, askerin seferber edildiği Rio’da halk büyük bir baskı altına alındı. Çıkarılan “Anti-terör” ve OHAL yasası, güvenlik güçlerinin kontrolsüz güç uygulamasına olanak tanıdı.

rio-iç3

Böylece Rio sokaklarını, Olimpiyat Oyunları’nın düzenlenmesinden rahatsız olan halktan temizlendi. Hükümet, eleştirilere kulaklarını tıkadı. Dünya basını da ülkede yaşanan yoksulluk yerine oyunların karnaval havasında geçeceği vurgusunu yapmayı tercih edince, Brezilya’da yaşanan sıkıntılar göz ardı edildi. Ancak hükümet, uygulamaları ile büyük çaplı bir protestodan korktuğunu göstermiş oldu.

İLGİLİ HABERRio`da Olimpiyat Köyü skandalı!Rio`da Olimpiyat Köyü skandalı!

HALKA ULAŞMAYAN ORGANİZASYON

Yani Brezilya devleti, Olimpiyat Komitesi ve küresel mali oligarşi ile tam bir uyum içinde, olimpiyatları bir spor organizasyonu olarak değil, yüksek karlar için olağanüstü hal organizasyonu olarak ele alıyor.

rio-iç1

Bu zamana kadar Olimpiyat Oyunları’nı düzenleyen hiçbir ülkenin ekonomik olarak gelişmediği ortadayken, halkın bu tür organizasyonlara ayrılan paranın yoksulluk ile mücadelede harcanmasını istemesi haklı bir istek gibi görünüyor. Üstelik hükümetin yolsuzluk skandalı nedeniyle zor günler geçirmesi de, gelen paranın yine halka ulaşmayacağı gerçeğini adeta gözler önüne seriyor.

rio-iç5

Bütün bu yaşananların gölgesinde gerçekleştirilecek Olimpiyat Oyunları da halka inmekten uzak kalıyor. Bu nedenle şehirde bir olimpiyat ruhu gözlenmiyor. Sadece pahalı biletlerin de satılması bu durumu kanıtlıyor.

Yayınlanma Tarihi:12:51,