SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Uğur Erdener IOC Asbaşkanı oldu

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Asbaşkanlığına seçilen ilk Türk oldu. Ancak bu gece 02.00’de açılış töreniyle başlayacak 2016 Rio Olimpiyatları’nı Türk sporseverlerin izleyip izleyemeyeceği hala belirsizliğini koruyor.

Güncellenme: 11:17, 05/08/2016
Uğur Erdener IOC Asbaşkanı oldu

Dünyanın en büyük spor organizasyonu olan olimpiyat oyunlarının 31'ncisi bu gece Rio'da başlıyor. 2016 Rio Yaz Olimpiyat Oyunları'nın başlamasına saatler kala, henüz Türkiye'den hiçbir yayıncı kuruluş oyunların yayın hakkı için anlaşma yapmadı. Olimpiyat oyunlarını düzenlemek için defalarca aday olan Türkiye'nin, bu önemli spor organizasyonunu yayınlayamayacak olması sporseverler tarafından büyük tepki çekiyor.

Fırat TUR

IOC ASBAŞKANI İLK KEZ BİR TÜRK Türk sporseverlerin olimpiyat oyunlarını izleyip izleyemeyeceği oyunların başlamasına saatler kala belirsizliğini korurken, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Asbaşkanlığına seçildi. Erdener, IOC'nin dün Brezilya'nın Rio kentinden yapılan 129'uncu Genel Kurulu'nda Asbaşkanlığa seçilerek, bu göreve getirilen ilk Türk spor adamı oldu.

ANLAŞMA SAĞLANAMADI 2016 Rio Yaz Olimpiyatları'nın Türkiye'deki yayın hakkı iş adamı Saadettin Saran'ın sahibi olduğu Saran Grup'un elinde bulunuyor. Ancak Saran Grup ile TRT, oyunların başlamasına saatler kalmasına rağmen henüz yayın konusunda anlaşamadı. Saran Grup ve TRT anlaşma sağlayamazsa Türk sporseverler dünyanın bu en büyük spor organizasyonunu izleyemeyecek.

TRT'NİN YAYIN AKIŞINDA OLİMPİYAT NOSTALJİSİ VAR TRT'nin internet sitesi üzerinden verdiği yayın akışında, Rio Olimpiyatları'nın açılışının yapılacağı bu gece saat 02.00'de TRT Spor kanalında Lig Hatırası adlı program, ardından da saat 03.10'da Engelsiz Spor adlı program görünüyor. 2016 olimpiyatlarını yayın akışına almayan TRT Spor, saat 05.15'te ise Olimpiyat Nostaljisi adlı programla eski olimpiyat oyunlarından görüntüleri ekrana getirecek.

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ Bu büyük spor organizasyonunun yayını konusunda anlaşma sağlanamaması sporseverlerden büyük tepki alıyor. Özellikle sosyal medyada tepkilerini dile getiren sporseverler, twitter'da #TRTOlimpiyatlarıYayınla hashtag'iyle çok sayıda mesaj atılıyor.