SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Rio Olimpiyat Oyunları için yayıncı hala yok!

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen 31. Yaz Olimpiyat Oyunları, cumartesi günü sabaha karşı TSİ 02.00'de yapılacak açılış töreniyle resmen başlayacak ve Olimpiyat ateşi 21 Ağustos'a kadar yanacak. Açılış törenini yaklaşık 3 milyar kişi canlı olarak izleyecek. Türkiye hariç! Oyunların resmi açılışına saatler kalmasına rağmen yayın haklarını elinde bulunduran Saran Group'tan henüz bir açıklama gelmedi.

Güncellenme: 11:14, 05/08/2016
Rio Olimpiyat Oyunları için yayıncı hala yok!

Rio Olimpiyat Oyunları bu gece resmi olarak başlayacak ancak Türkiye’de hiçbir kanalda yayın olmayacak. Oyunların resmi açılış saatine kısa bir süre kalmasına rağmen yayınlar ile ilgili henüz resmi bir açıklama yok. Yayın haklarını elinde bulunduran Saran Group dün yaptığı açıklamada TRT ile görüşüldüğünü ancak maddi zorluk yaşadıklarını için anlaşamadıklarını belirtmişti.

Şimdi ise gündemde olan konu branş branş farklı kanallara ya da Youtube kanallarına satış yapılması.

ZENGİN BİR AÇILIŞ!

Organizatörlerin “zengin ve sofistike” bir olimpiyat olacağını açıkladığı oyunların açılışı Rio de Janeiro’nun ünlü Maracana Stadı’nda yapılacak. 45 ülke başkanının hazır bulunacağı açılıştan notlar şöyle:

-Açılışa 70 bin seyirci katılacak

-3 milyardan fazla seyirci açılışı naklen izleyecek

-300 profesyonel dansçı dans edecek

-Gösteride kullanılacak kostümler ve dekor için 36 bin metre kumaş kullanıldı

-Açılışta toplam 3 tonluk havai fişek patlatılacak

-4 saat sürecek açılış seremonisine ülke geçişleri iki saat sürecek. Alfabetik sıraya göre yapılacak resmi geçitte Türk delegasyonu TSİ ile sabah 04:18’de tribünleri selamlayacak. Türk bayrağını milli güreşçi Rıza Kayaalp taşıyacak

-“Merkez İstasyonu” filmindeki rolüyle Latin Amerika’nın ilk kez en iyi kadın oyuncu oscar ödülüne aday gösterilen oyuncusu Feranda Montenegro ve İngiliz oyuncu Judie Dench açılış seremonisinin ünlüleri arasında. İki oyuncu birlikte bir şiir okuyacaklar

-ilk kez transseksüel bir model olimpiyat açılış törenlerinde yer alacak. Brezilyalı eski milli futbolcu Toninho Cerezo’nun kızı olan transseksüel model Lea T, Brezilya basınına önyargıları kırmak için açılışta yer alacağını açıkladı.

11 BİN 239 SPORCU

28 olimpik spor, 42 disiplin, 206 ülkeden 11 bin 239 sporcu… Güney Amerika'da ilk kez gerçekleşecek olan olimpiyat oyunlarında Türkiye 103 sporcu ile mücadele verecek… Her sporcunun en büyük hayalidir olimpiyat… Dünyanın en büyük spor organizasyonu olarak kabul edilen olimpiyatlara Brezilya ev sahipliği yapacak. Ülkenin ikinci büyük kenti olan Rio de Janerio'da gerçekleşecek 2016 Olimpiyatları, bu gece saat 201.15'te yapılacak muhteşem bir törenle resmen başlayacak. Güney Amerika kıtası, ilk kez olimpiyatlara ev sahipliği yapacak. Olimpiyat meşalesini kimin yakacağı sır gibi saklanıyor.

Rio Olimpiyatları'nda 28 olimpik sporun 42 disiplininde sporcular mücadele edecek. IOC üyesi 206 ülkeden 11 bin 239 sporcunun olimpiyatta yarışma hayali gerçeğe dönecek. Toplam 306 madalya dağıtılacak. Türkiye, 103 sporcuyla Rio'ya gitti. 70 bin gönüllünün çalışacağı olimpiyatlarda 25 binden fazla basın mensubu görev yapacak. Rio'ya sporseverler de akın etti. Birçok organizasyonun biletleri şimdiden tükendi.

IOC ASBAŞKANI İLK KEZ BİR TÜRK OLDU Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Asbaşkanlığına seçildi. Erdener, IOC'nin dün Brezilya'nın Rio kentinden yapılan 129'uncu Genel Kurulu'nda Asbaşkanlığa seçilerek, bu göreve getirilen ilk Türk spor adamı oldu.

TÜRKİYE İDDİALI Türkiye, Rio'ya 103 kişilik sporcu ordusuyla gitti. Atletizm branşında 31 sporcu yer alırken, 6 branşta Türkiye ilk kez olimpiyatta boy gösterecek. Eskrimde İrem Karamete, cimnastik erkeklerde Ferhat Arıcan, kadınlarda Tutya Yılmaz, modern pentatlonda İlke Yüksel, kanoda Lasma Liepe, teniste ise Çağla Büyükakçay Türkiye'yi olimpiyatta temsil edecek ilk isimler olacak. Açılış töreninde Türk Bayrağı'nı Rıza Kayaalp taşıyacak.

GÜNÜN ETKİNLİK PROGRAMI 15.00 Okçuluk: Erkekler Bireysel ve Takım 19.00 Okçuluk: Kadınlar Bireysel ve Takım 16.30 Binicilik 02.00 AÇILIŞ TÖRENİ 02.00 Erkek Futbol: Fiji-Kore 04.00 Erkek Futbol: Nijerya-Japonya

Yayınlanma Tarihi:10:57,