SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ahmet Şan: Futbolda beyaz bir sayfa açmalıyız

Konyaspor Kulübü Başkanı Ahmet Şan, 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi sonrası futbolda da beyaz bir sayfa açılması gerektiğini söyledi.

Güncellenme: 18:33, 05/08/2016
Ahmet Şan: Futbolda beyaz bir sayfa açmalıyız

Konyaspor Kulübü yöneticileriyle birlikte stadyumda düzenlediği basın toplantısında 15 Temmuz darbe girişimini değerlendiren Konyaspor Başkanı Ahmet Şan, Türkiye’nin uçurumun kenarından döndüğünü söyledi. Birlik ve beraberlik mesajları veren Şan, bir daha böyle girişimlerde bulunulmaması için FETÖ/PDY yapılanmasının en ağır cezayı alması gerektiğini vurguladı.

“BEYAZ BİR SAYFA AÇMA ZAMANI GELMİŞTİR”

Futbolun çok popüler bir spor olduğuna dikkat çekerek özellikle İstanbul kulüplerine seslenen Başkan Şan, ”Yıllarca hep olumsuzluklarla anılan ligimizde artık beyaz bir sayfa açma zamanı gelmiştir. Buradan özellikle daha büyük taraftar kitlelerine hitap ettikleri için İstanbul takımlarına çağrıda bulunuyorum. Konya’da oynanacak olman Süper Kupa öncesinde Beşiktaş ve Galatasaray kulüplerimiz hasılatı şehit yakınlarına vereceklerini ifade ettiler. Bu bir başlangıçtır. Ben Konya’daki bu maçta her iki kulübümüzün taraftarlarının da önümüzdeki sezon örnek olacak şekilde kardeş hane ve dost hane bir şekilde tribünlerde takımlarını desteklemesini bekliyorum. Konya’dan böyle bir mesaj vermek hem o taraftarlara hem de Konya’ya yakışır. Önümüzdeki sezona da iyi bir başlangıç yapmış oluruz. Kulüp başkanlarının da beraber bir ortamda bu mesajları vermelerini bekliyorum” dedi.

“BU MUSİBETTEN HERKES GEREKEN DERSİ ÇIKARTMALI”

Deplasman yasağının da artık kaldırılmasını beklediğini belirten Başkan Şan, şunları söyledi:

“Bu musibetten herkesin gereken dersi artık çıkarmış olması lazım. Olağanüstü günler yaşadığımız bu günlerde futbolda yaşanacak olumsuzluk ve yeni bir gündem bu toplum için kaldırılamayacak bir yük olur. Herkes bundan sonra söyleyeceklerine ve davranışlarına dikkat etsin. Bunun bir spor olduğunu ve tekrar spora dönmemiz gerektiğini ifade edelim. Tamam rekabet var, işin içinde bir futbol endüstrisi var. Ama bunu centilmence yapmanın zamanı gelmiş ve geçmiştir. 2011 hadisesi şöyle veya böyle açıklığa kavuştu ama bunun yeniden başka olumsuzluklara kapı açmaması lazım. Yani o günkü haksızlığı bugün haklı kılacak yeni bir şeye kapı açmaması lazım. Bunlar hep konuşuluyor ama maalesef sahaya yansımıyor. Onun için deplasman yasağı kaldırılsın, taraftarların küfürsüz, şiddetten uzak fair-play ruhuna uygun bir lig yaşaması için bugünden tezi yok herkes buna göre çalışmalarını, demeçlerini yapılandırmalarını yapması lazım ki önümüzdeki sezona huzur içinde girelim. Sezon boyunca da provokasyonlara, şiddete tevessül edilmesin.”