SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Pereira’nın denemeleri

4 Ağustos 2016

Vitor Pereira Fenerbahçe'yi deneme tahtasına çevirmiş. Adeta teknik direktörlük stajı yapıyor. Geldiğinden bu yana 1 yılı geçti, hala yeni sistemler peşinde. Oyuncuların mevkileriyle sürekli oynuyor. Panathinaikos ile oynanan hazırlık maçı Fenerbahçe'nin yeni sezondaki 3-5-2 sistemi için fikir vermişti aslında. Geçen seneden hiç alışık olmadığımız şekilde fazlaca savunmada açık verilmişti. Pozitif olan ise daha çok pozisyona girilmesiydi.

İstanbul'da turun ilk ayağında sarı lacivertliler önde baskılı oyunca Monaco pek gelemedi, böylece sorun ortaya çıkmadı. Ancak dün henüz 2. dakikada gelen gol temsilcimizin direncini kırınca kâbus gibi bir 30 dakika izledik. Golden etkilenen Fenerbahçe'nin düşmesiyle Monaco tamamen oyunun hâkimi oldu. Normalde 3-5-2 de kanatlar top rakipteyken geriye gelip 5'li defans oluşturması gerekirken Hasan Ali ve van der Wiel'in bu oyuna alışık olmadığı ortaya çıktı. Bu yüzden de kanatlardan gelen toplar hep tehlike yarattı.

Falcao'nun sakatlanması ve Monaco'nun skoru koruma düşüncesi 2. yarıda avantajın temsilcimize geçmesini sağladı. Nitekim Fenerbahçe baskıyı arttırınca umutlandıran gol geldi ancak öyle amatörce bir gol yendi ki tüm yapılanları götürdü.

Eğer Pereira bu oyun düzeninde ısrar ederse Fenerbahçe üzerine gelen her takıma karşı bu sıkıntıları yaşayacak. Tabi bu normal bir lig maçı olsa telafi edilebilirdi ama Şampiyonlar Ligi'nden elenmenin faturası ağır oldu.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek