SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fazlasına gerek yok

2 Ağustos 2016

BEŞİKTAŞ Kulübü uzun zamandır kriz anlarını böylesine güzel yürütmeyi başaramıyordu. Geçmişe baktığımızda, özellikle Onursal Başkan Süleyman Seba döneminde, Seba'nın kulübü 3 veya 5 yönetici arkadaşı ile birlikte yönettiğini görürsünüz. Diğerlerine de sinek ikili demek ayıp olur tabii ama en önemli kararların alındığı toplantılar başkan ve çok güvendiği bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar kişi ile alınırdı. Bakıyorum Başkan Orman da aynı yoldan ilerliyor. Önemli kararları birkaç yönetici arkadaşı ile birlikte alıyor. Mesala Metin Albayrak, Ahmet Nur Çebi gibi. Diğer yönetici arkadaşları üzerine alınmasın. Tabii ki değerli ve önemli icraatları olmuyor değil onların da. Mesela alınan futbolcuyu kurye niyetiyle uçağa atıp onunla birlikte İstanbul'a inmek. Uçakta görmemişler gibi fotoğraf çektirip sosyal medya mecralarında paylaşmak ve kendilerini haber yaptırmak gibi. Ama neyse ki bunları da birilerinin yapması gerekiyor. Sakın bana kimse “Sen biliyor musun biz filanca oyuncuyu getirmek için ne kadar zorlandık” demesin. O tarz görüşmelerin içinde olmuş birisi olarak, ben yemem yani. O zamanlarda da futbolcu ile yan yana fotoğraf çektirmenin (resmi imza töreni hariç) gereksizliğini anlattım, şimdi de anlatıyorum. Böyle bir hamle diğer yöneticilerin kıskançlığına yol açmaktan ve başkanın başına ağrıtmaktan başka bir işe yaramaz. Koca koca adamlara fotoğraf çektirme de denmeyeceğine göre, sadece kulübüne hizmet edecek, kendi reklamı peşinde koşmayacak insanlar lazım bizim kulüplerimize.

Gelelim şu kriz yönetimine. Ne oldu, Gomez gitti dendi değil mi? Ama başkan çıkıp ne dedi? Gomez ilerleyen yıllarda yeniden Beşiktaş'a gelir, hatta bir bakmışsınız bu sene gelir, demişti. Şimdi Milona'da ikili bir arala gelecek. Ha olur olmaz, Gomez gelir gelmez. Ama bunun adı kriz yönetimidir. Ayrıca Barcelona kulübünden 3 taksitle 600 bin Euro'ya futbolcu transfer etmek de başarıdır. Şu dönemde adama 3 taksitle buzdolabı bile verilmiyorken.

Beşiktaş yönetimi bu şekilde devam ederse ki edecek gibi görünüyor, saha için başarısını bilmem ama yönetimsel anlamda harika sezonları göğüsleyecektir. Eee finansal yapısı sağlam olursa hibritteki başarı da kendiliğinden gelecektir zaten.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek