SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sürpriz telefonla gelen büyük şans

Her taraftarın hayalidir; tuttuğu takım ile birlikte zaman geçirmek. Çağrı Kaçmaz o şanslı isimlerden biri. Kaçmaz ve beraberindeki 4 kişi aldıkları bir telefon sonucunda kendisini Beşiktaş kampında buldular.

Güncellenme: 13:40, 01/08/2016
Sürpriz telefonla gelen büyük şans

İşte Çağrı Kaçmaz ve diğer şanslı 4 Beşiktaş taraftarının yaşadıkları…

1 hafta önce telefonum çaldığında hayatımın en güzel ödüllerinden birini kazandığımdan habersizdim. Vodafone Karakartal’ın Beşiktaş taraftarları için organize ettiği yarışmalardan birinde, en güzel 5 sloganı yazan kişi arasında olduğum belirtildi. 27-28 Temmuz tarihleri arasında Salzburg’da olan Beşiktaş kampını ziyaret edeceğimiz söylendiğinde heyecanımızı yolculuğa kadar dizginlemek oldukça zordu.

salzz111

27 Temmuz sabahı havalimanına geldiğimizde, bizimle birlikte Salzburg uçuşunu bekleyen Andreas Beck ile karşılaşmak seyahatin güzel geçeceğini müjdeleyen güzel bir tesadüf oldu. Yanımıza Beck’i de katarak 5 şanslı Beşiktaşlı taraftardan oluşan ekibimiz ile Salzburg’un yolunu tuttuk.

Salzburg’un yüzyıllardır bozulmasına izin verilmemiş mükemmel doğası, Barok tarzı mimari yapısı ile zamanın durduğu bir cennetin manzarasıyla karşılaştık. Her türlü stresten temiz havası ve eşsiz doğası ile arınmış bu şehirde öğle yemeğimizi yedikten sonra, akşam oynanacak Beşiktaş Hoffenheim maçına kadar yol yorgunluğumuzu atmak için dinlenmeye çekildik.

salzz222

Salzburg’un şehir merkezinden 90 kilometre uzakta bulunan Tirol bölgesine giden yolda yeşilin renk eşsiz cümbüşüne tanık olduk. 1.5 saate yakın süren yolculuğumuz esnasında yeşili korumanın, doğayı sevmenin hayatı ve insanları pozitif yönde etkileyen en önemli yaklaşımlarından biri olduğunu bir kez daha deneyimledik. Stada geldiğimizde Beşiktaşlı taraftarların Avusturya’nın en dağlık bölgelerinden birinde dahi takımımızı yalnız bırakmadığını görmek oldukça duygulandıran bir andı. Maçın başlamasıyla birlikte hafif çiseleyen yağmur, ilerleyen dakikalarda yerini sağanak yağışa bıraktı. Ama taraftarların ateşi yağmur ile sönecek gibi gözükmüyordu.

salzz333

Şiddetli yağmurdan dolayı maçın 53. dakikasında iptal edilse de, bize geride mükemmel anılar bırakmaktan geri kalmadı. Özellikle İsmail Er’in adeta bir maestro gibi megafonla tribünleri yönlendirmesi ortaya oldukça renkli görüntüler çıkardı.

Maçın yorgunluğuyla beraber geri dönüş yolunda kısa bir dinlenme aşamasından sonra bir Yunan restoranında günü tamamladık. Hem yol, hem de günün yorgunluğunu atmak ve bir sonraki gün gerçekleşecek Beşiktaş takımı ile görüşme için odalarımıza çekildik. Sabah uyandığımızda doğruca Beşiktaş futbol takımının kaldığı otelin önüne giderek takımımızı beklemeye başladık. Antremana gitmek için otobüse doğru yol alan futbolcular Salzburg tepelerinde bizimle karşılaşınca şaşırmadılar desek yalan olur.

salzz444

Şampiyon kadro ile çekilen bu fotoğraf, 5 şanslı Beşiktaş taraftarı için hayatlarında hiçbir zaman unutamayacağı bir kare olarak hafızalarda yer edindi bile. Futbolcuların da yoğun tempoların da bizi kırmayıp vakit geçirmeleri oldukça şık bir davranış oldu. Şenol Güneş hocanın bizi antrenmana davet etmesi ise günün en güzel sürprizlerinden biriydi. Takım ile beraber antrenman yolunu tutarken, teknik ekibinden yönetimine bu kadar odaklanmış bir camianın başarısının da sürekli olacağını düşündürdü bize.

salzz555

Beşiktaş’ımızın antremanını da izledikten sonra, uçak öncesi bir Salzburg turu yapmak için şehir yoluna koyulduk. Eşsiz doğası ve kış turizmiyle ünlü olan Salzburg, aynı zamanda dünyaca ünlü müzisyen Wolfgang Amadeus Mozart’ın doğduğu yer olduğu için de tarihsel anlamda ayrı bir önem taşıyor. Hatta şehrin en önemli simgelerine Mozart’ın ismi verilmiş. Bunlardan biri de Salzburg Mozart Havalimanı. Mozart’ın doğduğu ev ise şu an müze haline getirilmiş ve halka açılmış durumda. Şehrin göbeğinde bulunan bu ev ve çevresi turistlerin en gözde yeri konumunda.

salzz6666

Şehir merkezinin her tarafının doğallığı ve tarihi dokusu bozulmadan oluşturulmuş bahçeler süslüyor. İnsanın saatlerce hareketsiz durabileceği kadar huzur veren şehir yapısı Pagan döneminden itibaren tüm süreçleri yansıtıyor. Salzburg, tarihte farklı zaman dilimlerini yaşatmaya ant içmiş mimarisiyle gerçekten görülmeye değer bir yer olarak hafızalarımıza kazınıyor.