SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Son Rio kafilesi sabaha karşı gidiyor

5 Ağustos'ta açılış töreni ile başlayacak olan 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları'na katılacak 60 kişilik Türk kafilesi bu sabaha karşı Brezilya'ya hareket edecek.

Güncellenme: 12:29, 01/08/2016
Son Rio kafilesi sabaha karşı gidiyor

İlk kez olimpiyatlara katılacak Kosova, Türk kafilesinin içerisinde yer alacak.

İLK KEZ FEDERASYON BAŞKANLARI GÖTÜRÜLMÜYOR

Tarihinde ilk kez rekor bir katılımla Olimpiyat oyunlarına katılacak Türkiye kafilesi yola çıkıyor. İlk kez Federasyon Başkanları oyunlara götürülmüyor.

RESMİ AÇILIŞ ÖNCESİ DURUM

2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda futbol coşkusu, resmi açılış töreninden 2 gün önce, 3 Ağustos’ta başlayacak. Oyunlarda erkeklerde 16, kadınlarda 12 takımın katılacağı futbol dalındaki mücadeleler, Rio’nun yanı sıra Brasil, Manaus, Sao Paulo, Salvador ve Belo Horizonte kentlerinde yapılacak. Erkeklerde takım kadrolarında 23 yaşın üzerinde en fazla 3 futbolcu bulundurulabilecek.

Kadınlarda ise yaş sınırı bulunmuyor. Kadınlarda Atlanta 1996’dan bu yana düzenlenen futbol müsabakalarına, ilk 2 olimpiyatta 8, Atina 2004’te 10, Pekin 2008 ve Londra 2012’de 12 takım katılmıştı. 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda erkeklerde Meksika, kadınlarda ise ABD şampiyon olmuştu.

Erkekler futbol müsabakalarında heyecan, 4 gruptaki zorlu mücadelelerle başlayacak. Olimpiyatlardaki erkek futbol grupları şöyle:

A Grubu: Brezilya, Danimarka, Irak, Güney Afrika / B Grubu: Kolombiya, Japonya, Nijerya, İsveç / C Grubu: Fiji, Almanya, Güney Kore, Meksika / D Grubu: Cezayir, Arjantin, Honduras, Portekiz Oyunlarda kadın futbolundaki gruplar şöyle: E Grubu: Brezilya, Çin, Güney Afrika, İsveç / F Grubu: Avustralya, Kanada, Almanya, Zimbabwe / G Grubu: Kolombiya, Fransa, Yeni Zelanda, ABD.

Yayınlanma Tarihi:11:50,