SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Avrupa’da tam bir transfer çılgınlığı yaşanıyor. Gonzalo Higuain’in 90 milyon Euro’ya Napoli’den Juventus’a gitmesinin başı çektiği çılgınlık, 2 ayda 1.1 milyar Euro’ya ulaştı.

Tarık ERYİĞİT / HABER DETAY

Transfer sezonu açıldı, Avrupa’nın devleri kesenin ağzını açtı. Paul Pogba’nın 130 milyon Euro’ya Juventus’tan ayrılması gündemi meşgul ederken, takımların harcadığı rakamlar 1 milyar Euro’yu geçti. Avrupa’da transfer edilen futbolcu sayısı düşerken rakamın inanılmaz boyutlara ulaşması ayrıca dikkat çekti. Bu rakam ayrıca futbol tarihinin en yüksek ortalaması olarak kayıtlara geçti.

İLGİLİ HABERFerguson`dan 125 milyon Euro`luk Pogba hatasıFerguson`dan 125 milyon Euro`luk Pogba hatası

Avrupa’nın 4 büyük liginde mücadele eden takımlar, birbirleri ile yarışırcasına akıl almaz bonservis bedelleri ödeyerek kadrolarını güçlendiriyorlar. Napoli’den Juventus’a giden Gonzalo Higuain’e ödenen 90 milyon Euro, şimdilik ödenen en yüksek bedel olurken, bu rakamın Pogba ile geçilmesi bekleniyor. Türkiye’de Finansal Fair Play nedeniyle zorda olan kulüpler bir kuruşun hesabını yaparken, İngiliz, Alman, İtalyan ve İspanyol takımlar, pata saçmaya devam ediyor.

Şimdilik 1.1 milyar Euro’ya ulaşan Avrupa’daki transfer rakamlarının, transfer sezonunun kapanması ile yüksek ihtimalle 1.5 milyar Euro’ya yaklaşacak. Zira sadece Pogba bile bu rakamı 130 milyon Euro arttıracak. Henüz kadrolarını tam olarak tamamlayamamış olan Avrupa devleri, transfer sezonu kapanana kadar para saçmaya devam edecek.

Sadece Pogba’nın bonservis bedeli, transfere şimdilik toplam 20 milyon Euro veren tüm Spor Toto Süper Lig takımlarının harcadığı paranın tam 6.5 katı!

İLGİLİ HABERBonservis bedelleri dudak uçuklatıyorBonservis bedelleri dudak uçuklatıyor

LİGİMİZİN DEĞERİNİ GEÇTİ

Avrupa’nın sadece transfer harcadığı akıl almaz para, Spor Toto Süper Lig’in toplam futbolcu değerini de geride bıraktı. Toplam piyasa değeri 820 milyon Euro olan Süper Lig, Avrupa’da transfere harcanan rakamın gerisinde kaldı.

Ligimizin piyasa değeri en yüksek takımı olan Fenerbahçe (135 milyon Euro) ise, Pogba’ya ödenmesi beklenen bonservis bedelini zar zor geçebildi. Bu durum, Türkiye’deki futbolun bahsedildiği kadar yüksek bir marka değeri olmadığını da gözler önüne sermiş oldu.

İLGİLİ HABERJuventus golcüye doymuyorJuventus golcüye doymuyor

JUVENTUS’UN HARCADIĞI PARA SÜPER LİG’i GEÇTİ

Sadece Juventus’un transfere harcadığı 157 milyon Euro’nun altında olan Süper Lig’in piyasa değeri, Türkiye’de yaşanan olaylar sonrası daha da düşecek gibi… Çünkü ligin marka değerini arttıracak isimlerin transferi hem zorlaştı, hem de hali hazırda ülkemizde oynayan yıldızların gitmek istemesine neden oldu. Mario Gomez’in Beşiktaş ile anlaşmaya yanaşmamasının ardından yaptığı “Politik durumlar nedeniyle” açıklaması da birçok ismin Türkiye’ye gelmeden iki kez düşünmesini sağladı.

Mario Gomez gibi Nani de Türkiye’den ayrılan yıldızlar listesine girerken, bu isimlerin daha da artmasından endişe ediliyor.

İşte Avrupa’nın 4 büyük liginde ve Süper Lig’de transfere harcanan rakamlar:

İngiltere Premier Lig: 599 milyon Euro

Almanya Bundesliga: 434 milyon Euro

İtalya Serie A: 416 milyon Euro

İspanya La Liga: 287 milyon Euro

Türkiye Süper Lig: 20 milyon Euro