SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Er Meydanı’nda güreş heyecanı başladı

Edirne'de bu yıl 655'ncisi düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde pehlivanlar, 2. gün güreşleri için Er Meydanı'na çıktı. Yaklaşık 25 derece sıcakta başlayan güreşlerde minik boyların ilgiyle izlendi.

Güncellenme: 11:07, 23/07/2016
Er Meydanı’nda güreş heyecanı başladı

Edirne Belediye Başkanlığı tarafından bu yıl 655.’si düzenlenen Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nde sabah 09.00 sıralarında pehlivanlar, çayıra çıkarak 2. gün güreşlerine başladı.

Kırkpınar’ın vazgeçilmez unsurları olan davul ve zurna eşliğinde güreş tutan minik boylarda güreşçilerin mücadelesi ilgiyle izlendi. Yaklaşık 25 derecelik sıcak havaya rağmen yağlanarak Er Meydanı çayırına çıkan pehlivanlar rakiplerinin sırtını yere getirmek için büyük çaba gösterdi.

BAŞPEHLİVANLAR ÇAYIRA ÇIKIYOR

Davul ve zurnaların eşlik ettiği ikinci gün güreşlerinde 61 başpehlivan çayıra çıkarak güreşe başlayacak. Başpehlivanların güreşi yarı final mücadelesine kadar sürecek. Yarı final ve devamı ise yarın yapılacak. Başpehlivanlar rakiplerini kura ile belirleyecek. UNESCO’nun somut olmayan kültür mirası listesinde yer alan ve üç gün süren Kırkpınar güreşlerinde toplam 10 ton zeytinyağı ile pehlivanların gözlerini bilebilmesi için 5 bin adet salaşpur bezi kullanılacak.