SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

NBA All-Star 2017’yi Charlotte’tan aldı

NBA yönetimi, North Caroline'da yürürlüğe giren LGBT karşıtı kanun nedeniyle, All-Star 2017 organizasyonuna ev sahipliği yapacak olan Charlotte’un bu hakkını geri çekti.

Güncellenme: 13:21, 22/07/2016
NBA All-Star 2017’yi Charlotte’tan aldı

NBA yönetimi, 2017 All-Star etkinliklerinin yapılacağı North Carolina’da LGBT karşıtı kanunun yol açtığı tartışmalar nedeniyle Charlotte’ta yapılamayacağını, yeni yerin de önümüzde hafta belli olacağını açıkladı.

NBA’in resmi internet sitesinden konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

“NBA, 2017 All-Star organizasyonunu Charlotte’tan alarak yeni bir yere verme kararı almıştı. Umarız, 2019’u Charlotte’a verebiliriz. Mart ayından bu yana LGBT toplumuna karşı North Carolina’da çıkarılan yasalara karşı NBA ve Charlotte Hornets yönetimi birlikte çalıştı. Lig yönetimi olarak bu konudaki görüşümüzü uzun süredir söylüyoruz. Kendimiz gibi olmayan diğer insanlar için ayrımcı olmamayı, adaletli yaklaşmayı ve saygı duyulması gerektiği bizim görüşümüzdür.”

Öte yandan NBA yönetimi, 2017 All-Star organizasyonunu düzenleyecek yeni şehrin önümüzdeki haftalarda belli olacağını açıkladı.

İLGİLİ HABERABD Kaptanı`ndan eşcinsellere destekABD Kaptanı`ndan eşcinsellere destek

NE OLMUŞTU?

Kuzey Carolina eyaleti, geçirdiği bir yasayla trans bireylerin kamuya açık alanlarda tuvaletleri kullanırken, biyolojik cinsiyet kimliklerine uygun olan tuvaletleri seçmelerini zorunlu kılmıştı. Yine Kuzey Carolina'da çıkarılan bir yasayla eşcinsellere tanınan koruyucu haklar geri alınmıştı. Kuzey Carolina Valisi Pat McCrory'ehitaben bir mektup kaleme alan büyük şirketlerin CEO'ları, yasanın geri çekilmesi çağrısını yapmış, ancak Valilik geri adım atmamıştı.

Yasa nedeniyle elektronik ödeme çözümleri geliştiren PayPal şirketi Kuzey Carolina'da yapacağı yatırımdan vazgeçtiğini duyurmuştu. Şirket Kuzey Carolina'da 400 kişiye istihdam sağlayacak yeni bir ofis açmayı planlıyordu. Georgia eyaletindeyse Valilik gelen tepkiler üzerine benzer bir yasayı reddetmişti.

Yayınlanma Tarihi:12:18,