SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Diyarbakır’ın altın kızları Avrupa’yı salladı

Diyarbakır’da, aynı kulüpte eğitim gören iki arkadaş, İsviçre’nin Basel kentinde düzenlenen Uluslararası Karate Şampiyonası’nda 45 kiloda rakiplerini bir bir yenerek, finalde karşı karşıya geldi.

Güncellenme: 12:29, 18/07/2016
Diyarbakır’ın altın kızları Avrupa’yı salladı

Diyarbakır Gençlik Spor Kulübü sporcuları, İsviçre'nin Basel kentinde 28-29 Mayıs 2016'da düzenlenen Uluslararası Karate Şampiyonası'na katıldı. Yaklaşık 350 sporcunun katıldığı turnuvaya Diyarbakırlı karateci kızlar damgasını vurdu. 45 kiloda yarışan Diyarbakır Gençlik Spor Kulübü sporcusu Amine Akçakmak ile yine aynı kulübün sporcusu İremnur Yazar, bütün rakiplerini bir bir geçerek finalde karşı karşıya geldi. Diyarbakır'ın gururu olan bu iki kız, final müsabakasının sonunda altın madalyanın kentlerine geleceği mutluluğu ile dövüştü. Final maçını Amine Akçakmak kazanırken İremnur Yazar ise turnuvadan ikinci olarak ayrıldı. Aynı zamanda çok iyi arkadaş olan iki genç kız da önemli olan şampiyonluğun değil, arkadaşlıklarının devam etmesi olduğunu söyledi.

ALTIN KIZLARIN ANTRENÖRÜ DE ‘ALTIN’

Diyarbakır Gençlik Spor Kulübü antrenörü Ayşe Meryem Yazar da tıpkı öğrencileri gibi İsviçre'de düzenlenen şampiyonayı kazanmış bir yetenek. Öğrencilerinin başarısı ile ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Ayşe Meryem Yazar, Basel'deki turnuvaya çok yoğun bir şekilde çalıştıklarını söyledi. Yazar, “Günde çift antrenmanla bu turnuvaya hazırlandık. Yaptığımız çalışmaların meyvelerini İsviçre'de düzenlenen turnuvada aldık. Basel'deki finalde iki kızımız da Diyarbakır adına aynı kiloda final yaptılar. Bu kentimiz için çok büyük bir başarı. Tüm sporcularımızı tebrik ediyorum” dedi.

FİNAL BAHANE ARKADAŞLIK ŞAHANE

Final müsabakasında arkadaşı İremnur'u yenerek birinci olan Amine Akçakmak, şampiyonanın son maçında dostu ile karşılaşmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti. Akçakmak, “Aynı kulüpten olmamız ve iyi arkadaş olmamız bizi turnuva boyunca daha çok motive etti. İki arkadaş, aynı kulüpte çalışan iki dostun aynı kiloda finale çıkması çok güzel bir duygu. Finalde madalya kazanmaktan ziyade keyif almaya çalıştık. Turnuvaya 350'nin üzerinde sporcu katılmıştı. Motivasyonumuzu koruyarak finale kalmayı başardık ve altın madalyayı Diyarbakır'a getirdik” diye konuştu.

Şampiyonada ikinci İremnur Yazar ise, şu ifadeleri kullandı:

“Benim için çok güzel bir duyguydu. Takım arkadaşım, dostumla kendi kilomda final yapmak tarif edilemez bir duyguydu. Amine ile daha önce finalde kendisi ile karşılaşmayı çok istediğimi söylemiştim ve biz bunu İsviçre'de başardık. Birimiz birinci olduk, diğerimiz ikinci olduk. Bu anlatılamaz bir duyguydu. Finalde kimin birinci veya kimin ikinci olacağını hiç düşünmedik, sadece maçın keyfini çıkardık.”

İki kızın bundan sonraki hedefi, dünya şampiyonasında da aynı başarıyı göstermek.

Yayınlanma Tarihi:12:28,