SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Darbe girişimi Kırkpınar’ı da etkiledi

Bu yıl 655’incisi düzenlenecek olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için geri sayım başladı. Dev organizasyon öncesi yapılaması planlanan eğlenceler, darbe girişiminde hayatını kaybedenler nedeniyle iptal edildi.

Güncellenme: 14:12, 18/07/2016
Darbe girişimi Kırkpınar’ı da etkiledi

655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri 22-24 Temmuz tarihinde başlıyor. Bu yıl rekor seviyede katılım sağlanırken yaklaşık 2 bin pehlivan er meydanına çıkacak. Kırkpınar'da geçen yıl 54 olan başpehlivan güreşlerinde bu yıl pehlivan sayısı 56'ya çıktı.

EĞLENCELER İPTAL EDİLDİ

Öte yandan bu yıl Tarihi Kırkpınar güreşinde çeşitli etkinliklerin yapılması ve Sertab Erener, Hakan Altun, Hüsnü Şenlendirici, Ziynet Sali ve Ayla Çelik gibi ünlü sanatçıların vatandaşlara konser vermesi planlanıyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde yaşadığımız hain darbe girişiminde şehit düşen vatandaş, polis ve askerimize saygı nedeniyle iptal edildi.

İLGİLİ HABERBogdanovic darbe girişimi sırasında Rodos`a kaçtıBogdanovic darbe girişimi sırasında Rodos`a kaçtı

ALTIN KEMER YILI DEĞİL

Kurallar gereği altın kemerin ebedi sahibi olunması için bir başpehlivanın üst üste üç kez “Kırkpınar Başpehlivanı” unvanını alarak altın kemeri takması gerekiyor. Geçen yıl başpehlivan olan Antalyalı Orhan Okulu altın kemere rakiplerine göre en yakın aday. Okulu'nun altın kemerin ebedi sahibi olabilmesi için serisini bu yıl da başpehlivan olması gerekiyor.

ALİ GÜRBÜZ’ÜN CEZASI BİTTİ

652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde üst üste üçüncü kez başpehlivan olarak altın kemerin daimi sahipliğine hak kazanan fakat dopingli çıkmasından dolayı altın kemeri iade etmesine karar verilen Antalyalı Ali Gürbüz'e verilen men cezası bu yıl bitti.

Tekniği ve müsabakalarda sergilediği oyunlarıyla güreşseverlerin favori isimlerinden Gürbüz'ün Kırkpınar çayırına dönmesi er meydanında rekabetin kızışacağı yönünde değerlendiriliyor.

İLGİLİ HABERCristian Baroni Türkiye`yi unutmadı!Cristian Baroni Türkiye`yi unutmadı!

BAŞKAN AYDIN: KIRKPINAR GÜREŞİN ZİRVESİ

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Kırkpınar'ın yağlı güreş turnuvalarının zirvesi olduğunu belirterek “Bu yıl Kırkpınar Yağlı Güreşlerimiz çok heyecanlı ve çekişmeli olacak. Tüm vatandaşlarımızı bu heyecan dolu güreşlerimize izlemeye davet ediyorum. Turnuvaya katılacak tüm güreşçilerimize de başarılar diliyorum” dedi.

Bu yıl Tarihi Kırkpınar'da başa güreşecek bazı eski başpehlivanların isimleri şöyle:

“Orhan Okulu, Recep Kara, Ali Gürbüz, İsmail Balaban, Mehmet Yeşil Yeşil, Fatih Atlı, Şaban Yılmaz.”

İLGİLİ HABERDarbe girişimi İpek Soylu`yu yaktıDarbe girişimi İpek Soylu`yu yaktı

KIRKPINAR EFSANESİ

Tarihi kaynaklara göre Rumeli'nin fethini gerçekleştirecek akıncı birliklerinin öncü kuvvetlerini oluşturan 40 namlı asker, mola zamanlarında hem eğlenmek hem de kuvvetten düşmemek için bir anlamda idman saydıkları güreşe tutuşurlar.

Yine bir mola sırasında Edirne yakınlarındaki Ahıköy'de Ali ve Selim adındaki iki kardeş, saatlerce güreşmelerine rağmen yenişemez ve ısrarla birbirini kündeye getirmek üzere verdikleri mücadelede her ikisi de oldukları yerde canlarını verir. Akıncılar iki kardeşi bir söğüt ağacının altına gömerek, vazifeleri gereği yollarına devam eder. Yıllar sonra akıncılar, arkadaşlarının mezarını ziyaret için gittiklerinde iki pehlivanın mezarlarının bulunduğu yerde bir pınar görürler ve burası bundan sonra Kırkpınar olarak anılmaya başlar.

Yayınlanma Tarihi:12:42,