SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Alen Omıc ilk röportajını verdi

Alen Omic, "Avrupa'nın en iyi basketbolcularından pek çoğu bu ligde. Ben de böyle zorlu bir ligde mücadele edeceğim için çok mutluyum" dedi.

Güncellenme: 16:51, 15/07/2016
Alen Omıc ilk röportajını verdi

Anadolu Efes Spor Kulübü’nün yeni transferlerinden Sloven basketbolcu Alen Omic, sabah sağlık kontrolünden geçti. Anadolu Efes Spor Kulübü’nün sağlık partneri olan Anadolu Sağlık Merkezi’nde tüm taramaları sorunsuz bir şekilde tamamlanan oyuncunun kontrollerinde herhangi olumsuz bir bulguya rastlanmadığı belirtildi. Daha sonra Anadolu Efes’in resmi web sitesi www.anadoluefessk.org’a konuşan Omic; transfer sürecinin çok hızlı bir şekilde sonlandığını dile getiren başarılı basketbolcu, kendisini bir takım oyuncusu olarak tanımladı.

Alen Omic ile yapılan röportaj şöyle:

-Yeni başantrenör Velimir Perasovic’le ilgili görüşlerin neledir?

Kendisi geçtiğimiz sezon Laboral Kutxa’yla birlikte çok büyük başarılar yakaladı. Turkish Airlines Euroleague’de Final Four’a götürerek herkesi şaşırttı. Kendisinin koçluk tarzını çok beğeniyorum. Anadolu Efes’te de çok başarılı olacağını düşünüyorum.

-Spor Toto Basketbol Ligi’ni takip ediyor muydun? Avrupa’nın önemli oyuncularının forma giydiği Lig ve organizasyonla ilgili düşüncelerini paylaşabilir misin?

Bence Spor Toto Basketbol Ligi, Avrupa’nın bir numaralı ligi konumunda. İspanya Ligi ACB de gayet kaliteli bir lig fakat bana kalırsa Türkiye bir adım önde. Avrupa’nın en iyi basketbolcularından pek çoğu bu ligde mücadele ediyor. Ben de böyle zorlu bir ligde mücadele edeceğim için çok mutluyum.

-Turkish Airlines Euroleague’in yeni formatıyla ilgili neler düşünüyorsun?

Kariyerimin ilk döneminde Turkish Airlines Euroleague’de forma giymiş ve bu ligin zorluğunu yaşamıştım. Bu sezon ise geçtiğimiz yıla göre çok daha fazla zorlu maça çıkacağız. Yeni sistemin kariyerim için çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Final Four’a çıkmak için tüm gücümüzle sahada olacağız.

-Geçtiğimiz yıllarda takım arkadaşlarının sana taktığı bir lakap var mıydı?

Oynadığım takımlarda pek fazla lakabım olmadı. İsmimin kısaltılmış hali “Oma” çok fazla kullanılırdı. İspanya’daki taraftarlar beni Alen yerine Alejandro olarak çağırmayı tercih ederlerdi. Bugüne kadar bu bunlar dışında pek lakabım olmadı.

Anadolu Efes Spor Kulübü kadrosunda yakın arkadaş olduğun ya da yakından takip ettiğin isimler var mıydı?

Yakından takip ettiğim isimler arasında Dario Saric vardı. Maalesef kendisiyle takım arkadaşı olamadan NBA’in yolunu tutmak üzere… İstanbul’a gelişimin ardından takımdakilerle arkadaşlıklar kurmaya başladım. Anadolu Efes’te çok yakın arkadaşlıklar kurarak başarı yolunda önemli bir adım atacağımızı düşünüyorum.

-2012-13 sezonunda Union Olimpija ile Euroleague’de mücadele ettikten sonra yeniden Euroleague’e döndün. Önümüzdeki zorlu sezonda Anadolu Efes Spor Kulübü’ndeki hedeflerin nelerdir?

Kariyerim için çok önemli bir sezon olduğunu düşünüyorum. Anadolu Efes forması altında tekrar Euroleague’de mücadele etme fırsatı bulacağım. Euroleague’in mücadele seviyesini çok beğeniyorum çünkü Avrupa’nın en büyük basketbol organizasyonu. Anadolu Efes de Avrupa basketbolunun en büyük kulüplerinden bir tanesi. Baş antrenörümüz Perasovic’in yanı sıra oyuncu kadromuz ve personelimiz de çok kaliteli insanlardan oluşuyor. Yeni sezon öncesinde çok heyecanlıyım.

-Anadolu Efes Spor Kulübü taraftarlarına ve Türk basketbolseverlere yeni sezon ile ilgili mesajların nelerdir?

Oynadığım kulüplerin taraftarlarını takımımızın saha içerisindeki 6. oyuncusu gibi görürüm. Bu nedenle bizi sezon boyunca desteklemelerini diliyorum. Onların desteğiyle birlikte sezonu çok başarılı şekilde bitireceğimizi düşünüyorum. Anadolu Efes taraftarının agresif ve mücadeleci oyuncuları sevdiğini de öğrendim. Abdi İpekçi Spor Salonu’na geldiklerinde tam da görmek istedikleri bir oyuncu ve takımla karşılaşacaklar. Taraftarlarımızdan salonumuzu sezon boyunca doldurmalarını ve tüm maçlarımızda bizi desteklemelerini bekliyorum.