SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Divan Kurulu’nda söz alan üyeler, başkan Dursun Özbek’i eleştirdi. Riva’yı değerlendirme konusunda Özbek’in görüşlerine karşı çıkan yöneticiler, 3 yönetim kurulu üyesi istifa etmiş Özbek yönetiminin Riva konusunda karar almaması gerektiğini savundular.

IŞIN ÇELEBİ: “500 MİLYON DOLAR ZARAR EDERİZ”

“Keşke bu toplantıyı Seyrantepe’de yapsa idik ve zaman dilimi koymasa idik. Burada yüzyılın birikimi olan Florya ve Riva’yı ortaya koyuyoruz ve tüm haklarımızı koruyabiliyor muyuz? Galatasaray’ın bu işi kaybederse ikinci bir şansı yok. İyi bir değerlendirme ve sabırla çalışmak gerekirdi. Sayın başkan Emlak Konut ile tek başına görüşmemeliydi. Tek başına görüşmek büyük bir hatadır. Risklerin analizi yapılmalı ve gayrimenkullerin MR’ı çekilmeliydi. Sadece tek boyutlu bir görüş dinledik ve bizden bu görüye evet dememiz isteniyor. Emlak Konut başarılı bir kuruluştur ama Emlak Konut’tun şartlarını iyi bilmemiz gerekiyor. Riva’da biz daha önce değerlendirme yaptık 500 milyon doları kabul etmedik ve bugün 330 milyon doları kabul etmemiz isteniyor. Biz haklıyız ve haklılar hep güçlüdür. Florya’da bizim olmayan arazilerin ilk alım hakkı Galatasaray’ındır. Biz alalım bu payları ve biz bunu teklif ettik. Emlak Konut da bunu Galatasaray’a verecekti. Biz bu hakkımızdan vazgeçiyoruz. Biz burada 300 milyon dolar geliri Emlak Konut’a bağışlıyoruz. Bir olağanüstü divan yapıp bunu tartışmamız gerekiyor. Galatasaray’ın bu işten kaybı 500 milyon dolardır. Siz istediğiniz kadar gülün Dursun Bey size göre CAS’tan ceza almayacaktık ceza aldık. Riva’da da hesap doğru yapılmadı, oradan da 400 milyon dolar kayıp var. Ne oldu Mecidiyeköy’deki otel durdu. Doğru yaptığınıza emin misiniz . Ben emin olmadığınızı düşünüyorum. Bugünü ve geleceği tam olarak hesapladığınızı düşünmüyorum. Müzakere bir sanattır siz müzakereyi değil kapalı kapılar ardında tek başına görüşmeyi tercih ettiniz. ”

ADNAN ÖZTÜRK: “ACI BİR TABLO VAR”

“Kulübümüzün 2000’li yıllardan sonra hayati bir dönemece geldiği için bir söz istedim. 2000’li yıllardan kazanılan kupalarla başlayan yeni dönem kişisel çekişmeler ilerleme durmuştur. Kulüp Seyrantepe ve yeni stat ile üçüncü bir döneme girmiştir. Ortaya acı bir tablo çıktı. Ben başkanımızın hiçbir maddi problemimiz yok demecinin üzerine. Başkanımız çivi bile çakacaksan genel kurul ile izni ile yapmasını takdirle karşıladım.”

Muhakkak olan eski alışkanlıklar ile kulübümüzün yönetilmesi mümkün değildir. Bu dönem ya bütün sıkıntılarımızı aşacak bir şekilde planlı ya da felaket bir dönemi başlatılacaktır. Bu kadar detaylı ve hayati bir kararın sadece başkanın inisiyatifine bırakılmasını kabul etmem mümkün değildir. 3 üyesi istifa etmiş bir yönetim kurulu ve bugüne kadar verdiği sözleri tutmakta zorlanan Dursun Özbek başkanımızın bu projeyi yürütmesine inanmam mümkün değildir. Bu konuda Eylül’ün ikinci yarısında bir genel kurul toplayıp bu kararı tüm camia olarak almamızı teklif ediyorum. ”

TANER AŞKIN: “GALATASARAY’IN ACİL PARAYA İHTİYACI VAR”

“Kim yönetimde olursa olsun Galatasaray’ın sıkıntılarına çözüm üretmesi gerekir. Ama bu krizi bu tür konuşmalarla çözemeyiz. Gerekli olan dayanışmadır. Ben yanlış bir şey de söyleyebilirim, beni ikna ederseniz sizinle aynı noktaya da gelebilirim. Birbirimizi desteklemeliyiz. Bu proje güzel bizim arazimizde de en doğru yol, ya TOKİ’ye takılmak ya Emlak Konut’a. Şu anda alınmış verilmiş bir şey yok. Bu proje doğru bir proje ancak iki olayda da zamana ihtiyacımız var. Ancak bu 5 senede değil minimum 8 senede olur. Paraların nereye konacağı önemli değil, önemli olan önce paralar gelsin. Bizim bugün nakit ihtiyacımız var. Bugün ne yapacağız. Sonra bu projeleri bankalara verip kırdırırsanız bu paralar elimize geçmez. Galatasaray’ın banka borçlarından kurtulması için daha somut projelere ihtiyacı var. ”

MEHMET HELVACI: “BAŞKANA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

“Florya’dan ayrılmamız lazım malum yaşlılar evimiz var ve orada bayrağımız bir şekilde dalgalanmalı. Galatasaray başkanları çok kıymetlidir çünkü seçimle gelirler. Ancak sadece seçilmiş olması başkanlık için yeterli değildir. Başkanın kendisi o makama gereken uygun davranışlar sergilemezse biz de o makama saygı duymayız. Başkan sözlerinin arkasında olmasaydı biz de ona saygı göstermezdik. Başkana teşekkür ediyorum sözünün arkasında duracağını belirtti. Başkan her maddede genel kurula geleceğinin sözünü verdiği için kendi yolunu çizmiştir ve bundan sonra da genel kurula gelecektir. Başkana bir kez daha teşekkür ediyorum bizi bu sözleriyle rahatlattı ve başkana güvenimiz boş çıkmadı. Bu proje rakamsal olarak eksik olabilir ve daha fazla gelir elde edilebilir. Bunun için kurulacak komisyon ile en doğru yol da bulunabilir. ”

HAYRETTİN KOZAK: “BU OLAĞANÜSTÜ GÜNDE SADECE 200 KİŞİYİZ”

“Olağanüstü ciddi bir gündemle buradayız. 2290 divan üyesinden 200’ü burada. Hangi birlik beraberlikten bahsediyoruz. Biz sosyal medyaya kulak asacak olursak mahvoluruz. Riva ve Florya ilgili protokolün yayınlandığı günden itibaren dedikodu başladı. Genel Kurul yapılmaz diye bugün başkan noktayı koydu.”