SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray’ın Temmuz ayı olağan divan kurul toplantısı, başkan Dursun Özbek’in Gayrettepe’deki otelinde gerçekleştirildi.

Başkan Dursun Özbek, geçtiğimiz günlerde Emlak Konut ile imzalanan Riva ve Florya’daki tesisin bulunduğu araziyi kapsayan protokol için divan kurulu üyelerine bilgi verdi. Başkan Dursun Özbek, 1 saati aşan açıklamasında, yapılan protokolü şöyle anlattı:

“Daha önce de söyledim, bizi ne yetki ile donatırsanız donatın, kulübün geleceğini ilgilendiren her olayda genel kurulun onayını isteyeceğimizi söyledim. Hiç bir zaman da bu sözümden dönmedim. Kısa bir mali çerçeve çizmek istiyorum. Yüksek borç seviyesi içindeyiz. Yaklaşık 1,5 milyara kadar ulaşmış olan borcun tavsiyesi için çalışmalar içinde olmadığımızı söyledim ve çok da umutluyum. Tünelin ucunda ışığı gördüğümü söyledim. Galatasaray’ın içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtulması, mevcut gayrimenkullerin değerlendirilmesine bağlı. 29 Haziran’da Emlak Konut ile bir proje geliştirme protokolü yaptık. En önemli asetimiz Riva’daki 1 milyon m2 üzerinde olan konut imarlı arsamız. 40 sene bu arsa için bir şey yapılmadı. Önce imarı yoktu. Sayın Adnan Polat 2010 yılında bazı çalışmalar yapmış ve arsaya konut yapma iznini almış. Anıtlar Kurulu’ndan izin alınmış. 6-7 trilyon imar ücreti ödenmiş. 2010’da Sayın Adnan Polat Yönetimi ihaleye çıkmış.”

“O gün itibariyle 12’ye yakın firmadan teklif istenmiş. 12 firmadan ancak 2 firma bu teklife cevap vermiş. Ünal Aysal döneminde görüşmeler sonuç vermemiştir. Biz de 2015’den geldik ve sonrasında kulübün çıkışının çok net olarak Riva’da olduğunu gördüm. Florya’daki Metin Oktay Tesisleri hem altyapı, hem A takımımız için yeterli değil. Tesisi Riva’ya taşımak için proje geliştiriyoruz. Florya’dan Arena’ya gelmek 1,5 saat sürüyor. Riva’dan daha kolay. Yeni proje ile kapalı alan kullanımı 240 bin m2’den 330 bin m2’ye çıkardık. Ayrıca ticari alanlar ekledik. Proje Galatasaray’a en büyük faydayı sağlamak üzere hazır hale geldi. Amacım bizden önceki yönetimlerinde sağladıkları bazı imkanları maksimum derecede değerlendirmek üzere çalışmak. Emlak Konut ile yaptığımız protokol bir proje geliştirmesi ve projeden elde edilecek hasılatın paylaşılmasıdır. 330 bin m2 üzerinden hesap yaparsak eğer 2 bin 300 dolardan m2’si satılsa 2,5 milyar dolar hasılat çıkıyor. İnşaat maliyeti 357 milyon TL maliyet çıkıyor. Hasılat payından düşülse eğer Emlak Konut ile aramızdaki paylaşım oranımız yüzde 80’e 20 olacak. Burada bizim payımıza minimum 330 milyon dolar gelir kalacak. Bu proje eğer geç kalmaz ise 4-5 yılda bitebilir.”

İLGİLİ HABERGalatasaray kritik dönemeçteGalatasaray kritik dönemeçte

“Satılabilir arsa oranını artırmak için çalışmalar da daha yapılabilir. Florya’da 3 parsel bölge var. Bir tanesi bizim tapulu 22 bin 200 m2 bir arsa. 80 dönümlük Florya’daki tesiste nizamı olarak kullanabildiğimiz 2 tane sahamız var. Florya’nın şu andaki yapısı yeterli değil. İlla ki Galatasaray’ın tesisini başka bir yerde geliştirmek zorunluluğu var. Şehrin merkezinde kalan bir arsanın bu şekilde kullanılması gereksiz bir lüks. Bu arazinin de gayrimenkul satışı ve paylaşımı ile 530 milyonu Galatasaray’a kalacak. Emlak Konut ile yapacağımız görüşmeleri yönetime ışık tutması açısından oluşturmayı hedeflediğimiz komisyon çok önemli. Bunları genel kurula getireceğiz ve genel kurul onaylarsa yapacağız. Diyelim geliştirdin ve bu parayı ne yapacaksın. Kulübün mali yapısı ortada ilk yapacağımız şey bankalara olan borcu kapamak. Senede 120 milyon TL. faiz ödüyoruz. Her 5 sene de bir Riva’yı, Florya’yı yiyoruz. Önceliğimiz banka borçlarını kapamak. Ayrıca büyük bir arazi alıp, Galatasaray’a geleceğe dönük yatırıma dönüştürmek amacındayız. Mecidiyeköy’deki otel ve Hasnun Galip’teki bina gibi gelir getirici projeye dönüştürmeyi planlıyoruz. En önemlisi bir spor kulübü olarak Galatasaray’ı 111 yılda geldiği yerden daha iyi bir yere götürmek için finansman kaynağını da buradan kullanacağız. Esasında faiz yükünü bertaraf ettiğimizde gelirlerimiz en yüksek manada mücadele etmesine yetecek düzeyde. Florya’da 80 dönümlük arsada haklarımız var. Yeşil olarak bırakılması gereken alanlar var. Bugünkü kadar olmasa da küçük bir tesis kalmasını tasarlıyorum. Bunları süratle yapmamız gereği var. Keşke 5 sene 10 sene önce başlasa idi bugün daha rahat bir pozisyonda idik. Bu proje ancak 4-5 yılda ekonomik anlamda da gerçekleşebilir. Benim sürem 3 yıl. Amacım benden sonraki yönetime, çözümü hazır kaynakları hazır bir Galatasaray bırakmak istiyorum.”

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek’i bu açıklayıcı konuşmasının ardından camianın önemli isimleri bu konuda görüşlerini bildirdi.