SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dünya Liseler Voleybol Şampiyonası’nda 32 ülkenin en iyi okul takımlarıyla yarışan Doğa Okulları Genç Erkek Voleybol Takımı, finalde İspanya’yı 3-1 yenerek Dünya Şampiyonu oldu. Doğa Okulları, bu galibiyetle takım sporlarında Türkiye’ye 6. dünya şampiyonluğunu kazandırmış oldu.

Sırbistan’ın Belgrad şehrinde gerçekleştirilen 2016 Dünya Liseler Voleybol Şampiyonası’nda 32 ülkenin en iyi okul takımları şampiyonluk için kıyasıya yarıştı. Önce İstanbul, ardından Türkiye şampiyonasında birincilikle çıkan Doğa Okulları Genç Erkek Voleybol Takımı, Dünya Şampiyonası’nda da ay yıldızlı formayla Türkiye’yi başarıyla temsil etti. 26 Haziran’da başlayan şampiyonada favori gösterilen Doğa Okulları Genç Erkek Voleybol Takımı, zorlu mücadelelerin ardından final maçında İspanya’yı yenerek Dünya Kupası’nı Türkiye’ye kazandırmanın gururunu yaşadı.

HİÇ YENİLGİ ALMADAN FİNALE ULAŞTILAR

Doğa Okulları Genç Erkek Voleybol Takımı, şampiyonanın başından finale kadar hiçbir maçında yenilgi görmeden kupaya uzandı. Şampiyonanın ilk maçında Makedonya’yı 2-0 yenen Doğa Okulları, galibiyet serisine Avusturya’yı ve Çek Cumhuriyeti’ni de 2-0 mağlup ederek devam etti. Sonraki rakibi Bulgaristan takımıyla karşılaşmasından 2-0 galibiyetle çıkan genç sporcular, çeyrek finalde mücadele ettiği Yunanistan’ı da 2-0 yenerek, 5’te 5 yaptı ve yarı finale yükseldi. Genç Erkek Voleybol Takımı, yarı final maçında şampiyonanın güçlü ekiplerinden İran’ı 3-2’lik skorla geçti ve adını dünya finaline yazdırdı.

Finalde İspanya şampiyonu ile karşılaşan Doğa Okulları Genç Erkek Voleybol Takımı, bu zorlu maçta oyunun kontrolünü hiç bırakmadı. Heyecan dolu final maçında dünya devi İspanya’yı 3-1 yenen Doğa Okulları, Türkiye’ye bir kez daha dünya şampiyonluğu gururunu yaşattı.

Maç sonrası Dünya kupasını kaldıran genç sporcular, antrenörleriyle birlikte sahada adeta kenetlenerek coşkulu bir sevinç yaşadı. Doğa Okulları, bu başarıyla takım sporlarında 6. kez dünya kupasını alarak Türk spor tarihine adını altın harflerle yazdı.