SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş’ta sert rüzgarlar esiyor

Beşiktaş şampiyonluk sonrasında daha zor bir tablo ile karşı karşıya kaldı. Yönetimde yapılan görev değişiklikleri sonrası yaşanan menajer-yönetici tartışmaları da takımda yaşanan tüm olayların üstüne adeta tuz biber ekmiş durumda.

Güncellenme: 12:01, 12/07/2016
Beşiktaş’ta sert rüzgarlar esiyor

Geçtiğimiz sezonu şampiyon olarak bitiren Beşiktaş’ta yeni sezon oldukça hareketli başladı. Bu hareketlilik kimilerine göre “sert esen rüzgar”, kimilerine göre de, ”zorla güzellik olmaz” şeklinde yorumlanıyor. Ancak gerçek olan bir şey var ki, transfer ayında en rahat kulüp olacağı düşünülen Beşiktaş’ın, “Ayrılmak isteyenler”, “Kalıp kalmama konusunda bir türlü kararını veremeyenler” ve “Gönderilmek istenip aldığı paradan dolayı takım bile aramayan futbolcular” ile uğraşmak zorunda oluşu gerçeği.

Sezonun bitmesiyle Gomez, Sosa, İsmail Köybaşı, Atiba, Boyko, Gökhan Töre gibi oyuncuların yaşattığı sıkıntılarla uğraşan ve oldukça fazla vakit kaybeden Beşiktaş yönetimi, tüm sorunları çözmek için büyük bir çaba gösteriyor. Sorun çıkaran futbolcuların ilk 11 oyuncusu olması ve takım iskeletinin bozulması korkusu ise hem yönetimi, hem teknik heyeti bir hayli uğraştırıyor. Bütün bu sorunların yanında Mustafa Pektemek’in sezonu sakat açması da işin cabası.

İşte Beşiktaş’ta yaşanan ve baş döndüren gelişmelerin özeti:

1-Mario Gomez: Lig bitmeden bonservisi bin Euro gibi sembolik bir rakama alınacakken, Beşiktaş’ta kalıp kalmama konusunda karar vermediğini ve bunu düşünmek için zamana ihtiyacı olduğunu öne sürerek opsiyonu kullandırtmadı. Aradan geçen 2 ayda sürekli olarak yeni tarihler verdi. Son olarak Beşiktaş’ta kalmak istediğini belirtti ve pazarlıklar başladı. Fiorentina ile bonservis sorunu çözüldüğünde kalması çok büyük bir ihtimal olarak görülüyor. Hatta Beşiktaş, internet sitesindeki takım kadrosunda değişiklikler yapmasına rağmen resmi olarak kendi oyuncusu olmayan Gomez’in fotoğrafını değiştirmedi.

2-Gökhan Töre: Lig bitmeden Beşiktaş’tan ayrılmayı kafasına koyan Gökhan Töre, eski hocası Bilic’in takımı West Ham’a satın alma opsiyonlu kiralık olarak gitti. Ancak veda yazısında, “Bugüne kadar çalıştığım en iyi teknik direktör Bilic’tir” demesi oldukça ‘manidar’ olarak yorumlandı.

3-Jose Sosa: Geçen sezon olduğu gibi bu sezona da, “Beşiktaş’tan ayrılmak istiyorum” diyerek başladı. Geçen sezon eski takımı Estudiantes’e gitmek isteyen Sosa, bu kez Milan’a gitmek için uğraşıyor. Terör olayları yüzünden eşinin Türkiye’de yaşamak istemediğini söyleyen Sosa, dün akşam yaptığı ayrılık açıklaması ile olayı resmiyete döktü ve ayrılma kararından dönmeye niyetli değil.

4-Atiba Hutchinson: Slaven Bilic’in Beşiktaş’a kanca attığı bir diğer oyuncu olan Atiba Hutchinson için hem tesisleri, hem evini boşalttığı iddiaları uzun süre gündemi meşgul etti. Bir yıl daha sözleşmesi bulunan Atiba, West Ham’ın yaptığı 2 milyon Euro’luk teklif karşısında Beşiktaş’tan ayrılmak istediğini yönetime iletti, ama Atiba, Sosa gibi davranmayıp idmanlara çıkmaya devam ediyor. Kanadalı oyuncu ile zamlı olarak yeni sözleşme yapmak isteyen yönetim ise önümüzdeki günlerde oyuncu ile bir araya gelecek ve sorunu çözüme kavuşturmaya çalışacak.

5-İsmail Köybaşı: 7 yıldır Beşiktaş’ta oynayan ve başka bir takıma gitmeyeceğini açıklayan İsmail, yönetimin yeni sözleşme için belirlediği rakamları beğenmeyince ipler koptu. Daha önce başkan Fikret Orman ve tüm yöneticiler İsmail ile kesin olarak anlaştıklarını söylemişti. Ancak İsmail’in dün yapılan idmana çıkmaması ile beliren soru işaretleri, birkaç saat içinde resmi siteye konulan ”İsmail’e bundan sonraki hayatında başarılar dileriz” açıklaması ile son buldu ve İsmail de takımdan ayrılmış oldu.

6-Denys Boyko: Hakkında soru işareti olan bir diğer futbolcu ise kaleci Denys Boyko. Devre arasında geldiği Beşiktaş’ta aradığı ortamı bulamayan ve sezon bitimiyle beraber kendine takım arayan Ukraynalı kaleci, şu anda takımla çalışmaya devam ediyor. Ancak Fabricio’nun transferi sonrası Tolga – Fabricio – Boyko arasında yaşanacak rekabetin her an yeni bir ayrılma isteği doğurması hiç de süpriz olamayacak.

7-Erdal Torunoğulları: Beşiktaş’ta esen sert rüzgarların yönetim kanadını vurması dış transferin etkin ismi Erdal Torunoğulları’nın bu görevinden alınması ile etkisini hissettirdi. Erdal Torunoğulları’nın ardından yaşanan ”Menajerler kulübe hakim oluyor. Erdal Torunoğulları menajer operasyonuna kurban gitti’ tartışmaları hala bitmiş değil. Hatta her transfer dedikodusunda ”Menajerler ne kadar almış veya alacak” şeklinde tartışmalar sürekli gündeme geliyor.

8-Mustafa Pektemek: Beşiktaş’a geldiği 2011 Temmuz ayından bu yana geçen 5 sezonda, sürekli olarak sakatlık haberleri ile gündemde olan ve bir anlamda sakatlık rekoru kıran Mustafa Pektemek için taraftarlar isyan bayrağı açmış durumda.Sezona yine sakat başlayan Mustafa Pektemek ile diğer futbolcuları kıyaslayan taraftarlar, Mustafa’nın bu durumunun diğer oyuncuları olumsuz etkilediği ve futbolcuların ücret artışı isteğinde haklı oldukları konusunda adeta ağız birliği yapmış durumda. İşin ilginç tarafı ise Mustafa Pektemek’in aldığı yüksek ücreti hiç bir kulüp karşılamak istemiyor ve kiralamaktan vazgeçiyor.

“İYİ TRANSFERLER HER ŞEYİ UNUTTURUR”

Beşiktaş yönetimi, tüm bu olumsuz gelişmelere karşın iyimserliğini korumaya çalışıyor.

Gitmek isteyen futbolcuların zorla takımda tutulmasının zararının daha çok olacağını düşünen yöneticiler, “Gidenlerin yeri elbette ki doldurulur. Hatta daha iyisi ile doldurulur. Sağ beke Gökhan Gönül’ü aldık. Şimdi sol beke de kimsenin hayır diyemeyeceği bir isim getirmeye çalışıyoruz. Açıkladığımızda taraftarlar ‘işte bu’ diyecekler. Çok iyi bir stoper de aldık mı, bu olumsuzlukların hepsi unutulacak” diye konuşuyor.

Siyah-beyazlı yöneticilerin bahsettiği sol bekin uzun süredir görüşülen Manchaster City’li Kolarov olduğu ve kısa zamanda bu transferin açıklanacağı çok büyük bir iddia olarak gündemdeki yerini koruyor.