SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ronaldo’nun gözyaşı, Arda’nın isyanı

11 Temmuz 2016

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda mutlu sona Portekiz ulaştı. 2004’te ev sahipliği yaptıkları organizasyonda finalde Yunanistan’a kaybetmişlerdi. Tam 12 yıl sonra yine finale çıktılar. Bu kez Fransa ev sahibiydi ve aynı hayal kırıklığını onlar yaşadı. Ronaldo final maçının hemen başında sakatlandı. Gözyaşlarını tüm dünya gördü; oyunda olmasa bile takımının maçın bitiş düdüğüne kadar yanındaydı. Griezman üst üste iki finali de Ronaldo’ya kaybetti: Real Madrid – Atletico Madrid (Şampiyonlar Ligi), Portekiz – Fransa (EURO 2016)

Futbolda, takım sporlarında, ferdi sporlarda, sonucun temeli kazananla kaybedendir. Önemli olan kaybederken ya da kazanırken neleri geride paramparça bıraktığındır. A Milli Futbol Takımı 2018 Dünya Kupası Elemeri’nde oynayacağı maçlarda Türk insanı nasıl barışacak? Bu kadar entrikanın olduğu bir turnuva geçirdikten sonra. Primler, kavgalar, umursamazlıklar. Bir milli takım düşünün stopersiz turnavaya gelen. 22 milyon Euro’ya transfer olan futbolcunuz olduğu halde. Fizik olarak hazırlanmayıp kafasında tatil planları yapanlar. 23 kişiyle gidilen Fransa’dan İstanbul’a toplam 6 kişi döndü. Diğer 17 kişi neden gelmedi?

Fatih Terim ile Arda Turan’a yapılanlar tamamen vicdansızlıktır. Sonuçlarla uzaktan yakından alakası yoktur. Terim’in öğrencileri belki de turnuvanın en kötü takımıydı. Bunu sonuna kadar konuşabilir insanlar. ‘Biz bitti demeden bitmez. Biz dünyanın en büyük aşığı olabiliriz’ sloganlarıyla çıkılmıştı bu yola oysa. Önümüzde Rusya için elemeler var. EURO 2016’yı unutup geride bırakmalıyız. Artık isyan etmemek, hatta ağlamak lazım hedefe kitlenmek için. Ronaldo öyle yaptı çünkü… O yüzden dünyanın en iyi futbolcusu ve takımı kupayı kazandı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek