SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Serena Williams’a ‘Brexit’ darbesi

Wimbledon Tenis Turnuvası'nda şampiyonluğa ulaşan Serena Williams, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkması şeklinde sonuçlanan referandum nedeniyle yaklaşık 400 bin dolar zarar etti.

İngiltere'de düzenlenen Wimbledon Tenis Turnuvası'nda kadınlarda zafer Serena Williams'ın oldu. Ancak ABD'li tenisçi, 23 Haziran'da yapılan ve İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararı çıkan referandum nedeniyle yaklaşık 400 bin dolar zarar etti.
Wimbledon'da tek kadınlarda 7., kariyerinde ise 22. 'Grand Slam' zaferine imza atan 34 yaşındaki Serena Williams, geçen ay İngiltere'de yapılan referandumun ardından sterlinin dolar karşısında son 30 yılın en düşük seviyesine gerilemesi nedeniyle 380 bin dolar daha az para ödülü aldı.
Bu yıl Avustralya Açık finalinde 2-1 yenildiği 4 numaralı seribaşı Alman Angelique Kerber ile Wimbledon finalinde karşılaşan ve 28 yaşındaki rakibini 2-0 yenerek rövanşı alan Serena Williams, teklerde şampiyon olan sporculara verilen 2 milyon sterlin para ödülünü kazandı.
Wimbledon Tenis Turnuvası organizatörleri tarafından referandum öncesinde açıklanan ödül miktarına göre 2,97 milyon dolar kazanması gereken Williams, referanduma katılanların yüzde 52'sinin "AB'den çıkalım" demesi üzerine sterlinin değer kaybetmesiyle 2,59 milyon dolar ödülle ülkesine döndü.
Serena Williams'ın zararı bununla da kalmadı. Çiftler finalinde Timea Babos-Yaroslava Shvedova ikilisini 2-0 yenen Serena ve Venus Williams, 350 bin sterlin para ödülünü hak etti.
Bugünkü kura göre 453 bin dolara tekabül eden para ödülü, "Brexit" olarak adlandırılan referandum kararı öncesine göre 67 bin dolar değer kaybetti.