SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Raonic Federer’i eledi

Wimbledon Tenis Turnuvası'nda 7 numaralı seri başı Kanadalı tenisçi Milos Raonic, 7 şampiyonluğu bulunan 3 numaralı seri başı Roger Federer'i yarı finalde 3-2 yenerek finale yükseldi.

Güncellenme: 21:02, 08/07/2016
Raonic Federer’i eledi

İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Wimbledon’da tek erkeklerde Kanadalı tenisçi Milos Raonic, dünya klasmanında 3’üncü sırada yer alan 7 kez Wimbledon şampiyonu İsviçreli tenisçi Federer’i 3-2 mağlup ederek finale adını yazdırdı.  Raonic, bu galibiyetiyle Wimbledon’da finale yükselen ilk Kanadalı olarak tarih yazdı.

Screenshot_3

Wimbledon’da 11. kez yarı final oynayan ve bugüne kadar hiç kaybetmeyen Federer, ilk setin dördüncü oyununda Kanadalı rakete servis kırdırınca 3-1 geriye düştü. Bu set oyunu İsviçreli sporcunun backhand tarafına yıkmaya çalışan Raonic ile oyunu tüm sahaya yaymaya çalışan Federer’in taktik savaşı halinde geçti.

Screenshot_2

Servis atışlarında en çok oyun kazanma sıralamasında üçüncü durumda olan Raonic, bu becerisini bu sette de devam ettirdi ve oyunu 6-3 kazanarak, maçta 1-0 öne geçti .

Daha önce 11 kez karşılaşan ikiliden Federer, dokuz kez yendiği Kanadalı tenisçi karşısında ikinci sete servis-vole oyunu ile başladı. Raonic, zaman zaman 230 km’ye kadar çıkan birinci servisleri ile oyuna tutunarak, İsviçreli raketten gelen zayıf “return”leri file önünde öldürerek oyunda 6-6 beraberliği sağladı. Oyun sonucunu tie-break belirledi. Federer, oyunu 7-6 kazanarak maçta durumu 1-1 beraberliğe getirdi.

Screenshot_1

Üçüncü sette her iki oyuncu da kendi servis oyunlarını kazanınca, skor 3-3 berabere geldi. Raonic’in yedici çift hatasını yaptığı bu oyunda servisini kırdırarak, 4-3 geriye düştü. Federer kalan zamanda rakibinin sahasına doğru gönderdiği derin toplarla sayıları alarak, bu seti 6-4 kazandı ve maçta 2-1 öne geçti.

Dördüncü set, her iki sporcunun da “Love Game” oyunları ile başladı. Karşılıklı alınan sayılar sonucunda oyun 6-5 Raonic’in lehineyken, Federer üst üste iki çift hata yaparak oyunu Kanadalı tenisçiye hediye etti. Oyunu 7-5 kazanan Raonic, maçta skoru 2-2’ye getirdi.

Screenshot_14

Final setinin dördüncü oyununda hata yapan Federer, skorda 3-1 geriye düştü. Fiziksel olarak iyice oyundan düşen İsviçreli tenisçi karşısında servis ve file önünde sayı üretmeyi başaran Raonic, bu seti de 6-3 kazanarak , maçı 3-2 kazanmış oldu.

WİMBLEDON’DA FİNALE YÜKSELEN İLK KANADALI OLDU

Milos Raonic, 2014 Wimbledon yarı finalinde 3-0 yenildiği Federer’i 3 saat 25 dakika süren maçta 6-3, 6-7 (Tie-Break 7-3), 4-6, 7-5 ve 6-3’lük sonuçlarla 3-2 yenerek finale yükselmiş oldu. Milos Raonic, Wimbledon’da finale çıkan ilk Kanadalı erkek tenisçi unvanını kazanmış oldu. Raonic finalde Andy Murray ile karşılaşacak.

Yayınlanma Tarihi:19:19,