SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Makine düzeni

8 Temmuz 2016

Taktik kurgu olarak turnuvanın en kaliteli ilk 45 dakikasını izledik. İlk 5 dakikadaki Fransa rüzgarı ve Neuer'in ellerinde eriyen Griezmann şutu sonrası, Almanya oyuna 40+1 dakika ağırlığını koyan taraftı. Hector ve Kimmich'in oyunu ileride kabul etmesi, Mesut ve Draxler'in de sürekli içeri katetmesine karşı, Fransa da Kimmich ve Hector'u risk alıp boş bırakarak orta sahada sayısal üstünlüğü vermemeye çalıştı. Payet ve Sissoko alan bırakmamak adına sürekli geriye gelmesi ise atletik Fransa’nın kazandığı topları sonlandıramamasına sebep oldu.

Boateng ve Höwedes’in defans çizgisini orta sahaya çıkarması, Emre Can’ın dinamizmi ve ekstra koşuları, Kroos ve Schweinsteiger’in kademeli oyunu, ilk yarı adına Almanya’yı hükümran kılan oyun kurgusuydu. İlk yarıda Fransa’nın bu kadar zorlanmasına sebep ise bir önceki maçın yüksek pas kalitesi ne sahip olan oyuncusu Umtiti’yi, Almanların oyuna sokmaması idi. 2. yarıya penaltının da getirdiği zihinsel tıkanıklıkla sinirli başla yan Almanya, oyunun kontrolünü Boateng’in sakatlandığı ana kadar Fransadan alamadı.

Beni en çok şaşırtan ise, Almanya’nın orta saha oyuncularının hepsi sarı kartlı iken, Fransa’nın o bölgeyi zorlayamaması oldu, ki Kante gibi sürekli dikine oyunu seven bir oyuncu 70.da kikada oyuna dahil oldu, ve Pogba kendisini ileri attığı an a Griezmann'ın da 2. golünün asistini yaptı. Doğru ve baskın oyunu oynayan Almanya, aynı zamanda en basit hataları da yapan taraf oldu ve final şansını kaybetti ama başka bir konu ya dikkat çekmek lazım; bu güne kadar kazandığı tüm kupalar da santrfor kaşesi olan Almanya’nın kadrosunda bu turnuvada Gomez harici bir santrforu yoktu…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek