SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dursun Özbek: “Türk sporu için acı bir gün”

Efsane kaptan Turgay Şeren'in vefatının ardından konuşan Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, "Galatasaray ve Türk sporu için çok acı bir gün" dedi.

Güncellenme: 15:51, 07/07/2016
Dursun Özbek: “Türk sporu için acı bir gün”

Futbol kariyerinin tamamını Galatasaray'da geçiren ve bu sabah vefat eden Turgay Şeren için Dursun Özbek, “Bugün Galatasaray için, tüm Galatasaraylılar için, Türk sporu için çok acı bir gün. Yaşayan bir efsaneyi, çok değerli Turgay ağabeyimizi kaybettik. Turgay ağabey sadece iyi bir sporcu değildi. Duruşuyla, sözleriyle örnek bir kişilikti. Bir milletin kendisine rol model aldığı bir kişilikti” açıklamasını yaptı.

Aziz Sancar örneği

Efsane kaleci Şeren’in vefatından sonra konuşan Özbek “Aklıma Aziz Sancar geliyor. Mardin'in küçük bir köyünde doğup Nobel Ödülü'ne ulaşan Sayın Aziz Sancar, verdiği ilk röportajda, en büyük arzusunun imzalı bir Turgay Şeren forması olduğunu söylemişti” diye konuştu.

“Turgay Şeren efsanenin ta kendisidir”

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, “Bu kolay kolay kimseye nasip olmayacak bir büyüklüktür, bu Turgay Şeren efsanesinin ta kendisidir. Tabii efsane olmak kolay değil. Turgay ağabey çocukken, parasız yatılı sınavlarını kazanarak adım attığı Galatasaray Lisesi'nde hem başarılı bir öğrenci hem de iyi bir sporcu olmak için var gücüyle çalıştı. Okula her branşta katkı veren başarılı bir öğrenci kimliği vardı. Basketbol, voleybol oynuyor, futbolda ise forvet mevkiinde görev almayı seviyordu. Galatasaray Lisesi'nin avlusunda, rahmetli Metin Oktay ile yaptıkları tenis topu maçları o dönemi yaşayanların hafızasında yer etmektedir. Turgay Ağabey’in kaderi o dönem Galatasaray Teknik Direktörü Peter Molloy tarafından değişti. Kaleye geçti ve bir daha asla orayı terk etmedi. Sporculuk kariyeri boyunca sadece ve sadece Galatasaray formasını giydi. “Berlin Panteri” unvanıyla unutulmaz sayfalar yazdı. Kendisini ziyaret etmiştim Florya’da. Yaşlı gözlerle ‘Ben Galatasaray’ın Aslanıyım’ diyordu. Hiçbir Galatasaraylı, Türk futbolunu seven herkes onu unutmayacak. Turgay Ağabey’in duruşu her zaman camiamıza yol göstermeye, Galatasaraylıları kenetleyip bir hedef uğrunda birleştirmeye devam edecek” dedi.

Turgay Şeren müzesi

Özbek, camiaya Turgay Şeren isminin ölümsüzleşeceğinin mesajını verirken, “Ali Sami Yen Spor Kompleksi’nde buraya gelen taraftar onun ismini görmeye devam edecek. Yakında açılacak kulüp müzemizin ismi Turgay Şeren olacak. Anısı yüzyıllarca da herkesin önünde olacak. Sporumuzun çıkışı daha çok Turgay Şeren’ler yetiştirebilmemizle mümkün olacaktır. Bunun yolu da önce iyi insan olmaktan, çok çalışmaktan ve eğitimden geçmektedir. Turgay Şeren'e Allah'tan rahmet, kederli ailesine, Galatasaray camiasına ve tüm taraftarlarımıza baş sağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı. Konuşmasının sonlarında ise Dursun Özbek, “Türkiye’de kaleci deyince akla gelen ilk isim Turgay Şeren’dir. Dolayısıyla Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yeni sezonun adını Turgay Şeren’den esirgemeyecektir. Bu ona duyulan saygıyı dile getirecektir. Bu teklifi ileteceğiz; kabul edileceğini umuyorum” diye konuştu.