SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Bir kaleci bu kadar yükseğe nasıl sıçrar’

Galatasaray efsanesi Turgay Şeren kimdir?

Galatasaray'ın ve Türk futbolunun efsane ismi Turgay Şeren'i 7 Temmuz 2016'da kaybettik. Bir dönemin tarihine damga vuran efsane ismi tanıyalım...
Babası Şevki Şeren, Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün özel kalem müdür muavinlerindendir. Atatürk adını Türkay koydu ancak, Lise hayatında gerek öğretmenleri gerekse arkadaşlarının adını Turgay diye telaffuz etmesinin ardından Turgay adını kullanmaya başladı.
Galatasaray Lisesi 1952 yılı mezunudur. Turgay 17 yaşında Galatasaray A Takımı’na bir sene sonra da milli takıma yükselir. Aynı zamanda Galatasaray Livam eden Turgay adeta ders çalışır gibi kaleciliği öğrendi.
1955 yılında İzmir‘den Galatasaray’a transfer olan Metin Oktay ve Turgay Şeren bir ömür ayrılmazlar ve Galatasaray’lılığı hayatlarının merkezine koyarlar.
İyi bir kaleci olan Turgay Şeren, futbol hayatının tamamını Galatasaray’da geçirmiştir. Alt yapısından yükselerek 1948 yılından itibaren 1967 yılına kadar Galatasaray’da kaleci olarak top oynamıştır. Türkiye A millî takımı formasını 49 kez giydi ve 35 kez kaptan olarak sahaya çıkmıştır.
1951 yılında A Milli Takımın Federal Almanya ile oynadığı 2-1`lik zafer maçında kalesinde devleşerek müthiş bir performans sergiledi. Alman Kicker dergisi Türk milli takımının kalecisi Turgay Şeren’i ‘Bir insan nasıl olur da bu kadar yükseğe sıçrayabilir?’ başlığıyla kapak yaptı.
Bu maçta sergilediği kahramanca oyunculuğu sayesinde ‘Berlin Panteri‘ lakabını alan Şener o zaman daha on sekizindeydi.
Turgay Şeren 1967 yılında 20 sene aralıksız formasını giydiği, 14 sene kaptanlık yaptığı Galatasaray‘da futbolu bıraktı.
Aktif futbolu bıraktıktan sonra teknik direktörlük ve futbol yazarlığı yapmaya başladı. Bir dönem de televizyonda yayınlanan futbol programlarında yorumculuk yaptı. 1987 yılına kadar Milliyet Gazetesinde futbol haberleri ve köşe yazarlığı da yaptı.
Turgay Şeren hayatı boyunca resmi olarak yalnızca Galatasaray forması giyer. Ancak pek kimsenin bilmediği bir de River Plate hikayesi vardır Berlin Panteri’nin. 1959 yılı başlarında Turgay Şeren yurt dışından bir teklif alır.
1959 Şubat’ında Arjantin‘e uçar. River Plate, Turgay’ı idmanlara çıkarır. 17 Şubat’ta Brezilya’nın Botafogo takımıyla hazırlık maçı vardır. Bu maçta River’in kalesinde Turgay Şeren oynar. Maçı Arjantin ekibi 2-1 kazanır.
Turgay, River Plate formasıyla ikinci maçına Arjantin takımı Mal Der Plate karşısında çıkar. Büyük kaleci bu maçta kalesini gole kapar ve maç 0-0 biter. Bu iki maç yeter Turgay’ın kendini ispatlamasına.
River Plate yönetimi ve taraftarı çok iyi bir kaleciye sahip olacağız diye sevinmeye hazırlanırken Galatasaray başkanı Sadık Giz transfere onay vermez. “Turgay’ı bırakmak Galatasaray’a ihanettir.” diyerek transfere noktayı koyar. Turgay gerisin geriye sonsuza kadar bırakmayacağı Galatasaray‘a gelir.
O dönemde dünya futbolunun fabrikası konumundaki Güney Amerika’ya transfer olmak belki de Turgay Şeren’e çok farklı bir kariyer çizdirecektir; ama kader onun Galatasaray efsanesi olarak kalmasını uygun görmüştür.
Turgay Şeren 1967 yılında 20 sene aralıksız formasını giydiği, 14 sene kaptanlık yaptığı Galatasaray‘da futbolu bıraktı.