SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Roger Federer’den tarihi galibiyet

Sezonun üçüncü Grand Slam tenis turnuvası Wimbledon'da tek erkeklerde 3 numaralı seri başı Roger Federer, Marin Cilic'i 3-2 mağlup ederek, yarı finale yükseldi.

Güncellenme: 19:56, 06/07/2016
Roger Federer’den tarihi galibiyet

İngiltere’nin başkenti Londra’da devam eden Wimbledon tek erkeklerde İsviçreli tenisçi Roger Federer, dünya klasmanında 13. sırada yer alan Hırvat raket Marin Cilic’i ile çeyrek finalde mücadelesinde 6-7, 4-6, 6-3 ve 7- 6’lık setlerle 3-2 yenerek adını yarı finale yazdırdı.

KARŞILAŞMADA NEFESLER TUTULDU

Çim kortta ilk kez karşı karşıya gelen tenisçilerden daha evvel oynadıkları maçlarda rakibine 5-1’lik üstünlük sağlayan Federer, “Love Game” ile verdiği ilk oyunu tekrar “Love Game” ile alarak skoru 1-1’e eşitledi.

Rakibinin forehand kanadına gönderdiği “slice” vuruşlar ile puan toplayan İsviçreli raket, Cilic’in servislerine bir türlü önlem alamayınca, oyun 6-6 beraberliğe geldi. Tie-Break oyununu 7-4 kazanan Cilic, oyunu 7-6 alarak, setlerde 1-0 öne geçti.

İkinci sete, “servis-vole” oyunu ile başlayan Federer, oyuna 1-0 önde başladı. Cilic’in sürekli olarak rakibinin backhand kanadına gönderdiği etkili vuruşlarında başarı olunca bu sette 6-4 Hırvat tenisçinin lehine biterek, maçta Cilic 2-0 öne geçti.

Üçüncü sette her iki taraf da kendi servis oyunlarını kazanarak skorda 3-3 beraberliği yakaladı. Yedinci oyunda ilk defa Cilic’in servis oyununu kıran Federer, bir sonraki oyunu da kazanarak seti 6-3 aldı ve maçı 2-1’e getirdi.

Dördüncü sette, her iki raket de etkili servisleriyle oyun kazanınca, skor 4-4 beraberliğe geldi. Cilic ısrarla Federer’in backhand kanadına yaptığı hücumlarla aradığı puanları toplayarak, oyunda 6-5 öne geçti. Bir sonraki oyunda İsviçreli tenisçinin üst üste kazandığı “ace” puanlarıyla oyun bir kez daha tie-break’e taşındı. Nefeslerin kesilerek izlendiği bu oyunu 11-9 kazanan Federer, seti 7-6 alarak maçta durumu 2-2’ye getirdi.

Final setinde yaptığı “ace” vuruşlarının sayısını artıran İsviçreli tenisçi skoru 4-3 lehine getirdi. Sekizinci oyunda Cilic’in servisini kıran Federer, bir sonraki oyunu da kazanarak seti 6-3 ve maçı da 3-2 kazandı .

Böylece, Wimbledon’da 11 kez yarı finale çıkma başarısını gösteren Federer, 3 saat 15 dakika süren maçı, 27 ace, 0 çift hata ve 24 basit hata ile 6-7 (tie-break 7-4) , 4-6 , 6-3, 7-6 (tie-break 11-9 ) ve 6-3’lük sonuçlarla 3-2 kazanarak yarı finale yükseldi.

NAVRATILOVA’YI GERİDE BIRAKTI

Yarı finalde Kanadalı Milos Raonic ile eşleşen Federer, bugünkü zaferiyle Grand Slam müsabakalarında 307. galibiyetini alarak, 306 galibiyeti bulunan Martina Navratilova’yı geride bırakmış oldu. Ayrıca Wimbledon’da aldığı 85. galibiyetle 84 galibiyeti olan Jimmy Connor’ı da geride bıraktı.